Obraz jako dárek: Osudové setkání císaře s Kateřinou Schrattovou

22.12.2015 - Jana Ládyová

Poprvé se setkali při audienci, podruhé na plese průmyslníků. Další vývoj vztahu Františka Josefa s vídeňskou herečkou nasměrovala přímo jeho manželka!


Reklama

Sissi také požádala malíře Heinricha von Angeli, aby namaloval Kateřinin portrét. Posledního sezení se náhodou účastnil osobně i císař s císařovnou. A tehdy hotový obraz Sissi věnovala překvapenému císaři. Krátce po tomto setkání začíná korespondence Františka Josefa „milostivé paní“, která trvala třicet let, a také vztah, který tedy sama císařovna nejen tolerovala, ale snad i iniciovala. Jak daleko to ale všechno došlo, se asi nikdy nedovíme. Berme vše s rezervou … 

Dostaveníčko v ateliéru

Samozřejmě se zpočátku scházeli tajně. A Kateřina byla natolik diskrétní, že žádné podrobnosti o jejich vztahu na veřejnosti neventilovala. V podstatě se opakoval rituál, na který si císař zvykl s předchozí milenkou Annou Nahowskou. Vstával opravdu brzy a na své ranní procházce v půl sedmé ráno jakoby náhodou potkal paní Schrattovou a přijal její pozvání na kafíčko, bábovku a cigárko do Glorietgasse  9 v blízkosti Schönbrunnu. Pro paní Schrattovou to muselo být úmorné – vstávat tak brzy!

Kateřinu navštěvoval i v její vile nedaleko St. Wofgangu, jednou dokonce se Sissi a nejmladší dcerou Marií Valerií, která dlouho neměla tušení, jak se věci mají. Zamilovaný monarcha v přítomnosti příjemné, dobrosrdečné a zároveň taktní ženy, tolik odlišné od komplikované Sissi, evidentně pookřál. Snad si to zasloužil! Přítelkyni v lásce se za její náklonnost odvděčoval šperky, platil za ni astronomické částky, které pravidelně prohrávala v kasinu. A zabezpečil ji i do budoucna. O oblibě paní Schrattové svědčí výrok císařova komorníka Eugena Ketterla : „Tuto milou a srdečnou paní viděl každý z nás opravdu rád.“

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907