Obrazem: Jak na padáky

13.09.2015 - Tomáš Bártek

Texty u britské grafiky z roku 1941 o způsobech a úskalích nouzového opuštění poškozeného letounu velmi dobře ukazují, za jak horkou a pozoruhodnou technickou novinku padák v této době redakce časopisu The Illustrated London News považovala. Padáky se k letcům dostaly na konci první světové války, ale jejich výraznější zdokonalování přišlo až v meziválečném období. Text přinášíme v původním znění


Reklama

V předchozí válce padáky s výjimkou několika jejích posledních měsíců nebyly součástí výstroje vojenských letců. Nepřátelský zásah nebo ztráta kontroly nad letounem tak znamenaly prakticky jistou smrt. Dnes je situace jiná. S technicky mnohem dokonalejšími padáky a precizními předpisy pro jejich používání jako únikového prostředku lze zachraňovat stovky životů těžko nahraditelných pilotů, kteří se mohou vracet do kokpitů nových strojů a pokračovat v boji. Naše ilustrace ukazují, jak muži opouštějí svá zasažená letadla. Dobře vědí, že je na padák spolehnutí, a tak mohou s klidem vyskakovat z kokpitu ven. Zkušení letci se proto nebojí ani velmi dlouhých volných pádů. Při opouštění poškozeného letadla je třeba zvolit ten nejlepší čas pro seskok a poté se před otevřením padáku dostatečně vzdálit od letounu. Urychlit přibližování k zemi může pomoci tahání za šňůry, což upouští vzduch zpod padáku, snižuje odpor vzduchu a zrychluje sestup. Našim letcům často ani nic jiného nezbývá, protože Němci v minulosti v několika případech zaútočili na své bezbranné protivníky, již se pomalu na padácích snášeli k zemi. Většina bombardérů je vybavena nouzovými východy a je kapitánovou povinností rozhodnout o okamžiku, kdy by měla osádka letoun po zásahu opustit. Protože je během pádu stroje na bezpečný výskok zpravidla jen málo času, jsou dveře v trupu i na střeleckých věžích konstruovány tak, aby je letci mohli snadno odhodit a rychle z nich vyskočit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    2. světová leden 2015

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907