Obrazem: Jak ze vzduchu vyslídit tajemství nepřítele

28.08.2015 - Alexander Brummer

Západní fronta na podzim 1939 nebylo místo tuhých bojů, naopak se na ní nebojovalo a existovala jen na papíře. Přesto se britské velení rozhodlo mapovat obranné linie nepřítele tak dopodrobna, jak to jen bylo možné


Reklama

Grafika zachycující metody pořizování, vyvolání a zpracovávání leteckých fotografií, která vyšla v britském časopise The Illustrated London News na podzim nebo v zimě 1939, tedy během „podivné války“. V té době se na zcela statické západní frontě prakticky nebojovalo a získávání podrobných informací o nepříteli tak mohlo mít značný význam. Britští zpravodajci se přitom nespokojili s klasickými leteckými fotografiemi, ale pro získání co nejpřesnější představy o obranných liniích a plánech nepřítele uplatňovali technologii stereoskopie. Jak funguje? Lidský mozek vnímá prostor především díky tomu, že svět vidí dvěma očima, z nichž každé objekty nahlíží z jiné polohy. Při vyhodnocování snímků pomocí stereoskopie vnímá pozorující pomocí binokulárního přístroje současně dva o něco posunuté záběry, každý jedním okem. Pokud jsou přitom oba snímky vůči sobě správně zarovnány, vzniká kýžený prostorový dojem, který zvýrazní objekty na fotografii. S výjimkou drobné úpravy a přidání obrázku stereoskopu ponecháváme grafiku v původní podobě.

Jeden z nejdůležitějších úkolů královského letectva spočívá v provádění fotografického průzkumu. Od počátku války se podařilo pořídit tisíce hodnotných snímků území nad frontou v Evropě a tak díky skvělé práci našich letců, kteří používají britské fotoaparáty, jež jsou nejlepší na světě, disponujeme detailními snímky bojových postavení nepřítele, zákopů, ostnatých drátů a dalších klíčových objektů. Fotoaparáty schopné pořizovat letecké fotografie jsou poháněné elektricky a na jeden film lze zachytit 125 za sebou jdoucích snímků. Fotografování probíhá automaticky v řádově vteřinových intervalech, které závisí na letové výšce a rychlosti letounu vůči zemi. Každá fotografie se mírně překrývá s předchozí, takže po jejich spojení dohromady získáváme kompletní obraz nepřátelského území, a tím i informace, na jejichž základě lze protivníkovi klást efektivnější odpor, nebo mu dokonce zasazovat preventivní údery. Stereoskopické fotografie pořízené ze vzduchu poskytují informace nejvyšší možné hodnoty, protože ukazují jak přírodní útvary, jako kopce a údolí, tak člověkem uměle vytvořené struktury. Při jejich pořizování se každý snímek asi ze dvou třetin překrývá s předchozím. Výsledné negativy se oříznou tak, aby se záběry dokonale překrývaly. Získáváme dvojice záběrů, které při pozorování ve stereoskopu dávají živý a prostorový obraz. Zpracování takto získaného materiálu je záležitostí pozemního personálu RAF, který používá nejnovější metody pro jejich produkci. Kotouče s filmy jsou vyvolávány a ustalovány ve standardní sadě lázní. Pak se umývají a namotávají kolem velkého válce, který pohání elektromotor, aby rychleji schly. Stereoskopické snímky se vyrábějí kontaktním kopírováním (bez použití zvětšovacího zařízení): film i papír procházejí společně speciálním zařízením, kde se obraz pomocí světla přenese, a papírové snímky jsou následně opět vyvolávány, stabilizovány, umývány a sušeny.

Reklama

  • Zdroj textu:

    2 světová listopad 2014

  • Zdroj fotografií: Profimedia, upravil Max Gadney

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907