Obří exploze v supermasivní černé díře uprostřed Mléčné dráhy

06.01.2015 - Martin Reichman

Astronomové z rentgenové observatoře Chandra zaznamenali doposud největší výbuch ve středu naší Mléčné dráhy


Reklama

Rentgenová observatoř Chandra při svém pozorování zachytila obří explozi již v září 2013. Rentgenové záření bylo v danou chvíli 400× silnější než je obvyklé. Další silná exploze se odehrála během října 2014, kdy rentgenové vzplanutí překračovalo obvyklé hodnoty více než 200×. Vše nasvědčuje tomu, že jeho zdrojem byla hypotetická supermasivní černá díra Sagittarius A*. Výsledky pozorování byly prezentovány v rámci 225. setkání American Astronomical Society, které se od 4. ledna koná v Seattlu.

Za nejpravděpodobnější příčinou megavzplanutí vědci považují možnost, že se do přílišné blízkosti Sagittarius A* dostala neznámá planetka, která byla obří silou černé díry doslova rozervána na kusy. Plyn, nenávratně pohlcovaný supermasivní černou dírou by podle vědců v takovém případě mohl produkovat silné rentgenové záření. Tuto teorii podle nich podporuje zachycené silné magnetické záření v okolí černé díry.

Reklama

  • Zdroj textu:

    chandra.si.edu

  • Zdroj fotografií: NASA, CXC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907