Obří ledovec v argentinské Patagonii jako jeden z mála roste

19.02.2015 - Martin Reichman


Reklama

Ledovec Perito Moreno patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům argentinské Patagonie. Masa ledu, s rozlohou 250 kilometrů čtverečních, je jedním z 48 ledovců jižního patagonského ledovcového pole a je také třetí největší zásobárnou pitné vody na světě.

TIP: Za posledních 25 let roztálo vinou globálního oteplování 28 bilionů tun ledu

Perito Moreno je jedním ze tří ledovců v této oblasti, který roste. Přestože přesný důvod jeho růstu vědci neznají, přiklánějí se k hypotéze o glaciálním rázovém růstu v kombinaci s necitlivostí ledovce na vnější podnebí. Snížená citlivost ledovce Perito Moreno na okolní podnebí je podle některých vědců dána jeho specifikou polohou a nadmořskou výškou.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Yury PustovoyDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907