Obří pánev na Marsu může obsahovat miliardy let staré vzorky ledu

24.07.2014 - Martin Reichman

Povrch Marsu tvoří obří krátery a skalnaté hřebeny, jak dokazují snímky ze sondy Mars Express (MEX). Nové snímky zachycují obří pánev Hellas, která se nachází na jižní polokouli rudé planety


Reklama

Impaktní pánev Hellas je součástí rozsáhlého pohoří Hellespontus Montes a zabírá rozlohu téměř poloviny Brazílie. Vědci předpokládají, že pánev byla v minulosti součástí obřího skalnatého hřebenu. Během závěrečného formování povrchu planety, ale působením extrémního tlaku, došlo k vytlačení části pohoří a jeho následnému zhroucení, které dalo pánvi jeho současný tvar.

Zvrásnělý okraj pánve připisují vědci působení sněhu a silných větrů. Předpokládá se, že v časech kdy měl Mars vlhčí atmosféru, na něm docházelo k častému sněžení. Sníh byl posléze překryt povrchovým prachem a přeměněn na led. Záběry pořízené sondou MEX navíc dokazují, že v průběhu milionů let proběhlo velké množství těchto cyklů. Je tak velmi pravděpodobné, že by led uchovaný pod prachovými nánosy, mohl obsahovat zajímavé vzorky.

Celá oblast Hellespontus Montes je pro vědce mimořádně zajímavou, neboť dokumentuje vliv přírodních sil na rané formování povrchu Marsu. Vědci odhadují stáří pánve Hellas na 4 miliardy let. Vzorky ledu z pánve Hellas by tak mohly sloužit jako zdroj zajímavých informací, na cestě do dávných časů rudé planety.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ESA

  • Zdroj fotografií: ESADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907