Obří síla pro člověka: Sci-fi technologie z minulého století

21.08.2013 - Michaela Průchová

V 60. letech minulého století představila společnost GE robotický exoskelet. Jeho vývoj sponzorovala armáda a cílem bylo vytvořit oděv, napodobující plně lidské pohyby a umožňující zvedání těžkých břemen


Reklama

O půl století dříve, než se něco podobného objevilo v letošním filmovém sci-fi hitu „Elysium”, který do českých kin vstoupí na konci srpna, představila společnost GE program označovaný jako „Rozšiřování lidských schopností”. Skutečný mechanický skelet, který fungoval na elektřinu, sahal do výše ramen, měl veliká klepeta na ruce a člověka měl „obdařit silou obra”. Přestože byl projekt sponzorován Agenturou pro pokročilé výzkumné projekty Armády USA (předchůdkyní dnešní agentury DARPA), tento stroj rozhodně nepatřil k přísně tajným objevům: s hrdostí byl představen ve filmovém snímku GE pro veřejnost z roku 1966 nazvaném „The Science Report” (Novinky z výzkumu).

Touha dosáhnout cíle, který článek z novin Schenectady Gazette v roce 1969 označil jako „důvěrný svazek mezi člověkem a strojem“, byla jedním z nejdůležitějších zájmů sci-fi, ať jde o zmíněný snímek Elysium, Cameronovy Vetřelce nebo díla H. G. Wellse. Po druhé světové válce začala GE vyvíjet takzvané kybernetické antropomorfní robotické systémy (Cybernetic Anthropomorphous Machine Systems – CAMS), které by dokázaly napodobit a umocnit pohyb odborníka, který je obsluhuje. Současně měly pracovníkům přístroje dávat zpětnou vazbu.

Spolupráce s armádou na již zmíněném projektu „rozšiřování lidských schopností“ začala v roce 1961 a brzy si získala poutavější jméno „Hardiman” (Tvrďák). Cílem bylo vytvořit oděv, který by napodoboval přirozené pohyby a umožnil by člověku zvednout až asi 700 kg – a shodou okolností právě tolik samotný přístroj vážil. Armáda a GE si představovaly, že tento objev bude ideální na úkoly jako odpalování bomb. Současně byl vyvíjen další přístroj GE přezdívaný chodící náklaďák (The Walking Truck), velký čtyřnohý, člověkem ovládaný robot, který připomínal kráčící tanky AT-AT ze Star Wars (viděli jste je v epizodě „Impérium vrací úder“). Hardiman se kvůli své velikosti, hmotnosti, nestabilitě a komplikacím s napájením do výroby nikdy nedostal.

Některé technologie CAMS ze šedesátých let ovšem skutečně vyráběny a využívány byly a můžeme si je prohlédnout například v podobě průmyslového manipulátoru Man-Mate. Gigantické robotické rameno, které využívá hmatovou odezvu, umožňuje obsluze zvednout náklad o hmotnosti až 4500 kg. Uplatňuje se v kovovýrobě a ve slévárenském průmyslu.

Stane se někdy exoskelet pro člověka praktickou realitou? Nebo potřebu tohoto vynálezu nahradí jiné pokročilé technologie? Například roboti jako Big Dog od Boston Dynamics (který připomíná chodící stroje GE vyráběné před mnoha lety) a ATLAS, jeden z nejvyspělejších humanoidních robotů, by v budoucnu mohl vykonávat náročné práce a zvedání břemen místo nás.

  • Zdroj textu:

    GE

  • Zdroj fotografií: GE

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907