Obří síla pro člověka: Sci-fi technologie z minulého století

21.08.2013 - Michaela Průchová

V 60. letech minulého století představila společnost GE robotický exoskelet. Jeho vývoj sponzorovala armáda a cílem bylo vytvořit oděv, napodobující plně lidské pohyby a umožňující zvedání těžkých břemen


Reklama

O půl století dříve, než se něco podobného objevilo v letošním filmovém sci-fi hitu „Elysium”, který do českých kin vstoupí na konci srpna, představila společnost GE program označovaný jako „Rozšiřování lidských schopností”. Skutečný mechanický skelet, který fungoval na elektřinu, sahal do výše ramen, měl veliká klepeta na ruce a člověka měl „obdařit silou obra”. Přestože byl projekt sponzorován Agenturou pro pokročilé výzkumné projekty Armády USA (předchůdkyní dnešní agentury DARPA), tento stroj rozhodně nepatřil k přísně tajným objevům: s hrdostí byl představen ve filmovém snímku GE pro veřejnost z roku 1966 nazvaném „The Science Report” (Novinky z výzkumu).

Touha dosáhnout cíle, který článek z novin Schenectady Gazette v roce 1969 označil jako „důvěrný svazek mezi člověkem a strojem“, byla jedním z nejdůležitějších zájmů sci-fi, ať jde o zmíněný snímek Elysium, Cameronovy Vetřelce nebo díla H. G. Wellse. Po druhé světové válce začala GE vyvíjet takzvané kybernetické antropomorfní robotické systémy (Cybernetic Anthropomorphous Machine Systems – CAMS), které by dokázaly napodobit a umocnit pohyb odborníka, který je obsluhuje. Současně měly pracovníkům přístroje dávat zpětnou vazbu.

Spolupráce s armádou na již zmíněném projektu „rozšiřování lidských schopností“ začala v roce 1961 a brzy si získala poutavější jméno „Hardiman” (Tvrďák). Cílem bylo vytvořit oděv, který by napodoboval přirozené pohyby a umožnil by člověku zvednout až asi 700 kg – a shodou okolností právě tolik samotný přístroj vážil. Armáda a GE si představovaly, že tento objev bude ideální na úkoly jako odpalování bomb. Současně byl vyvíjen další přístroj GE přezdívaný chodící náklaďák (The Walking Truck), velký čtyřnohý, člověkem ovládaný robot, který připomínal kráčící tanky AT-AT ze Star Wars (viděli jste je v epizodě „Impérium vrací úder“). Hardiman se kvůli své velikosti, hmotnosti, nestabilitě a komplikacím s napájením do výroby nikdy nedostal.

Některé technologie CAMS ze šedesátých let ovšem skutečně vyráběny a využívány byly a můžeme si je prohlédnout například v podobě průmyslového manipulátoru Man-Mate. Gigantické robotické rameno, které využívá hmatovou odezvu, umožňuje obsluze zvednout náklad o hmotnosti až 4500 kg. Uplatňuje se v kovovýrobě a ve slévárenském průmyslu.

Stane se někdy exoskelet pro člověka praktickou realitou? Nebo potřebu tohoto vynálezu nahradí jiné pokročilé technologie? Například roboti jako Big Dog od Boston Dynamics (který připomíná chodící stroje GE vyráběné před mnoha lety) a ATLAS, jeden z nejvyspělejších humanoidních robotů, by v budoucnu mohl vykonávat náročné práce a zvedání břemen místo nás.

Reklama

  • Zdroj textu:

    GE

  • Zdroj fotografií: GE

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Johanka z Arku během korunovace krále Karla VII. v katedrále v Remeši. Obraz francouzského malíře Jeana Auguste Dominique Ingrese z roku 1854.

Historie

Hrozba chemických zbraní se nad vojáky i civilisty vznáší od doby první světové války, kdy byly masově nasazeny na téměř všech frontách.

Válka

Za celou historii lidstva jsme vědomě pozorovali přechod Venuše přes Slunce jen sedmkrát. Takto přešla Venuše přes vycházející Slunce 6. června 2012.

Vesmír

Hejno plameňáků se seskupilo a vytvořilo na hladině jezera Bogoria v západní Keni útvar, který připomíná srdce. Chtějí nám růžový jedinci něco sdělit?

Zajímavosti
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907