(Nejen) během částečného zatmění Slunce, které bohužel nebylo pozorovatelné z naší zeměpisné šířky, bylo možné na povrchu Slunce spatřit naprosto úžasnou skupinu slunečních skvrn. Na tomto teleskopickém snímku z 22. října je vidět celý komplex aktivní oblasti AR 2192; mimochodem co do velikosti je srovnatelný s Jupiterem, průměr má tedy 10× větší než Země.
Energie uložená v zapletených magnetických polích této oblasti je tak velká, že minulý týden vytvořila několik erupcí včetně CME, výtrysků koronální hmoty, které mohou svou silou ovlivňovat magnetické pole Země; tyto však naštěstí Zemi minuly. Jak ale bude oblast skvrn přecházet přes střed Slunce, mohou případné CME už k Zemi zamířit.
apod.nasa.gov
VesmírUtkání dvou černých děr
Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.
Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.
Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)