Obří sluneční skvrna, největší za posledních deset let

26.10.2014 - Petr Broža


Reklama

(Nejen) během částečného zatmění Slunce, které bohužel nebylo pozorovatelné z naší zeměpisné šířky, bylo možné na povrchu Slunce spatřit naprosto úžasnou skupinu slunečních skvrn. Na tomto teleskopickém snímku z 22. října je vidět celý komplex aktivní oblasti AR 2192; mimochodem co do velikosti je srovnatelný s Jupiterem, průměr má tedy 10× větší než Země.

Energie uložená v zapletených magnetických polích této oblasti je tak velká, že minulý týden vytvořila několik erupcí včetně CME, výtrysků koronální hmoty, které mohou svou silou ovlivňovat magnetické pole Země; tyto však naštěstí Zemi minuly. Jak ale bude oblast skvrn přecházet přes střed Slunce, mohou případné CME už k Zemi zamířit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Randall Shivak, Alan Friedman

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907