Obsahují planetární mlhoviny planety?

17.02.2014 - Michal Švanda

Jako snubní prsten -<p>Prstencová mlhovina M57 je příkladem planetární mlhoviny. Od Země je vzdálena 2 300 světelných let</p>
Jako snubní prsten -

Prstencová mlhovina M57 je příkladem planetární mlhoviny. Od Země je vzdálena 2 300 světelných let


Reklama

Planetární mlhoviny jsou pozůstatky po vývoji hvězd s hmotností porovnatelnou se Sluncem. Tyto hvězdy se v pozdních fázích vývoje překotně zbavují svých nabobtnalých vnějších obálek. Záření odhaleného horkého jádra umírající hvězdy plyn v rozpínající se obálce ohřívá a nutí jej zářit i ve viditelném oboru.

Vzhledem k rychlé proměnnosti se životnost planetární mlhoviny počítá na desítky tisíc let, což je astronomicky velmi krátká doba. Kdybychom život hvězdy přirovnali k životu smrku, doba, během níž je hvězda obklopena zářící planetární mlhovinou, by byla srovnatelná s dobou pádu šišky ze špičky stromu.

Planetární mlhoviny tedy nemají s planetami nic společného a jejich pojmenování má kořen u prvních pozorovatelů – všechny planetární mlhoviny vypadaly v nedokonalých dalekohledech jako rozostřené kotoučky podobné planetám.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 11/2012

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907