Planetární mlhoviny jsou pozůstatky po vývoji hvězd s hmotností porovnatelnou se Sluncem. Tyto hvězdy se v pozdních fázích vývoje překotně zbavují svých nabobtnalých vnějších obálek. Záření odhaleného horkého jádra umírající hvězdy plyn v rozpínající se obálce ohřívá a nutí jej zářit i ve viditelném oboru.
Vzhledem k rychlé proměnnosti se životnost planetární mlhoviny počítá na desítky tisíc let, což je astronomicky velmi krátká doba. Kdybychom život hvězdy přirovnali k životu smrku, doba, během níž je hvězda obklopena zářící planetární mlhovinou, by byla srovnatelná s dobou pádu šišky ze špičky stromu.
Planetární mlhoviny tedy nemají s planetami nic společného a jejich pojmenování má kořen u prvních pozorovatelů – všechny planetární mlhoviny vypadaly v nedokonalých dalekohledech jako rozostřené kotoučky podobné planetám.
Tajemství vesmíru 11/2012
HistoriePočátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaMalý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz Yanten, CC BY 4.0)
VálkaRepublic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)