Ochlazuje se vesmír? Přestanou rodit nové hvězdy a galaxie?

20.09.2015 - Michal Švanda


Reklama

Od svého vzniku Velkým třeskem poklesla teplota vesmíru o mnoho řádů. Vědci předpokládají, že v čase 10-43 s po Velkém třesku (v tzv. Planckově čase) měl vesmír teplotu 1032 Kelvinů, navíc byl velmi hustý. Teplota i hustota velmi prudce klesaly, takže z prapůvodní částicové polévky začaly kondenzovat jednotlivé elementární částice i jádra složitějších prvků. 

Ve věku 380 000 let už byla teplota vesmíru asi 3 000 Kelvinů, takže se začaly vytvářet neutrální atomy a vesmír zprůhledněl. Vzhledem k tomu, že od Velkého třesku se vesmír neustále rozpíná (a to, jak dnes víme, zrychleně), hustota i teplota vesmíru klesají. Důkazem je právě záření, které se uvolnilo před zmíněnými 380 000 lety: dodnes toto záření vychladlo na teplotu méně než 3 K. 

Zdá se, že teplota vesmíru v současnosti i nadále klesá a extrapolujeme-li do budoucna, znamenalo by to její setrvalý pokles. Kosmologové mluví o tzv. tepelné smrti vesmíru, tedy o stavu, kdy se vesmír ocitne v termodynamické rovnováze a již nebude k dispozici volná energie, aby mohly probíhat termodynamické procesy nebo konat fyzickou práci. 

Tento koncept zveřejnil již v polovině 19. století William Thomson (Lord Kelvin). Dnešní kosmologové se s tímto závěrem úplně neztotožňují. Poukazují na to, že je velmi těžké mluvit o termodynamické rovnováze (tedy o stavu s maximální entropií – mírou neuspořádanosti) v přítomnosti gravitačních polí. Do hry navíc vstupuje i temná energie, která tvoří většinu hmoty a energie vesmíru, a jejíž vlastnosti jsou stále předmětem výzkumu i spekulací.

 

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Vypadal takhle nějak mladý Mars?

Vesmír

EHang 216F předvádí hašení požáru ve výškové budově.

Věda

Jak dosvědčuje i tento snímek, vylézt na nízké větve stromů není pro gepardy až takový problém.

Příroda

Bariéra se skládá z desíti ocelových bran – šesti zvedacích a čtyř padacích –, které protínají řeku v úseku, jenž měří 520 metrů na šířku.

Zajímavosti

Konstantin a Metoděj

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907