Ochlazuje se vesmír? Přestanou rodit nové hvězdy a galaxie?

20.09.2015 - Michal Švanda


Reklama

Od svého vzniku Velkým třeskem poklesla teplota vesmíru o mnoho řádů. Vědci předpokládají, že v čase 10-43 s po Velkém třesku (v tzv. Planckově čase) měl vesmír teplotu 1032 Kelvinů, navíc byl velmi hustý. Teplota i hustota velmi prudce klesaly, takže z prapůvodní částicové polévky začaly kondenzovat jednotlivé elementární částice i jádra složitějších prvků. 

Ve věku 380 000 let už byla teplota vesmíru asi 3 000 Kelvinů, takže se začaly vytvářet neutrální atomy a vesmír zprůhledněl. Vzhledem k tomu, že od Velkého třesku se vesmír neustále rozpíná (a to, jak dnes víme, zrychleně), hustota i teplota vesmíru klesají. Důkazem je právě záření, které se uvolnilo před zmíněnými 380 000 lety: dodnes toto záření vychladlo na teplotu méně než 3 K. 

Zdá se, že teplota vesmíru v současnosti i nadále klesá a extrapolujeme-li do budoucna, znamenalo by to její setrvalý pokles. Kosmologové mluví o tzv. tepelné smrti vesmíru, tedy o stavu, kdy se vesmír ocitne v termodynamické rovnováze a již nebude k dispozici volná energie, aby mohly probíhat termodynamické procesy nebo konat fyzickou práci. 

Tento koncept zveřejnil již v polovině 19. století William Thomson (Lord Kelvin). Dnešní kosmologové se s tímto závěrem úplně neztotožňují. Poukazují na to, že je velmi těžké mluvit o termodynamické rovnováze (tedy o stavu s maximální entropií – mírou neuspořádanosti) v přítomnosti gravitačních polí. Do hry navíc vstupuje i temná energie, která tvoří většinu hmoty a energie vesmíru, a jejíž vlastnosti jsou stále předmětem výzkumu i spekulací.

 

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Šestičlenná mexická hlídka zvládne kanalizační systém zkontrolovat jen dvakrát do týdne.

Zajímavosti

Lidé labutě v zimě rádi krmí, často ale bohužel volí zcela nevhodnou potravu.

Příroda

Mozky lidí, kteří spolu souhlasí, jsou pěkně synchronizované. Zato během hádky jsou mozky navzájem rozladěné.

Věda

Vizualizace galaxie ID2299, která vznikla kosmickou kolizí a značná část jejího plynu byla následkem srážky vyvržena v podobě „slapového ohonu“.

Vesmír
Revue

Pro avarsko-slovanské vztahy nejspíš platí ono Palackého vzájemné stýkání a potýkání obou kultur. Slovo Avar si Slované připodobňovali se slovem obrabar. Kmen Hunů se zase v němčině odráží ve slově Hüne, což rovněž znamená obr.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907