Odborníci bijí na poplach: Kapavka možná bude neléčitelná

31.12.2015 - Stanislav Mihulka

Jestli se nestane něco zásadního, tak se kapavka, tedy nebezpečná bakteriální infekce, možná brzy stane neléčitelnou antibiotiky


Reklama

Hlavní lékařka Velké Británie Sally Daviesová rozeslala varování všem lékařům v zemi, že se pohlavně přenosná kapavka může brzy vyvinout do formy, která nebude léčitelná vůbec žádnými antibiotiky.

Prý by se to nemuselo stát, nebo přinejmenším by k tomu nemuselo dojít tak brzy, pokud by lékaři a veterináři nepředepisovali nadbytečná antibiotika. Kapavka je na vzestupu paradoxně také kvůli účinnějším lékům na AIDS. Mladí lidé se už tolik nebojí pohlavně přenosných nemocí a nedbají tolik na bezpečný sex.

Letos v březnu se v Leedsu objevila rezistentní kapavka, která se šířila do dalších měst, a nebylo to poprvé. Zatím se vždycky našla náhradní antibiotika, která zachránila situaci. Podle odborníků na bakteriální infekce ale brzy můžeme vyčerpat všechny možnosti. V takovém případě by se pacienti s kapavkou vrátili do doby před objevem penicilínu, a to nejsou příjemné vyhlídky.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Norman Jacobs / USCDC

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907