Odborníci bijí na poplach: Kapavka možná bude neléčitelná

31.12.2015 - Stanislav Mihulka

Jestli se nestane něco zásadního, tak se kapavka, tedy nebezpečná bakteriální infekce, možná brzy stane neléčitelnou antibiotiky


Reklama

Hlavní lékařka Velké Británie Sally Daviesová rozeslala varování všem lékařům v zemi, že se pohlavně přenosná kapavka může brzy vyvinout do formy, která nebude léčitelná vůbec žádnými antibiotiky.

Prý by se to nemuselo stát, nebo přinejmenším by k tomu nemuselo dojít tak brzy, pokud by lékaři a veterináři nepředepisovali nadbytečná antibiotika. Kapavka je na vzestupu paradoxně také kvůli účinnějším lékům na AIDS. Mladí lidé se už tolik nebojí pohlavně přenosných nemocí a nedbají tolik na bezpečný sex.

Letos v březnu se v Leedsu objevila rezistentní kapavka, která se šířila do dalších měst, a nebylo to poprvé. Zatím se vždycky našla náhradní antibiotika, která zachránila situaci. Podle odborníků na bakteriální infekce ale brzy můžeme vyčerpat všechny možnosti. V takovém případě by se pacienti s kapavkou vrátili do doby před objevem penicilínu, a to nejsou příjemné vyhlídky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Norman Jacobs / USCDC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907