Odborníci varují: Umělé trávníky jsou časovanou bombou pro přírodu

19.05.2015 - Martin Reichman

Hezký a udržovaný trávník je svého druhu vizitkou majitele domu. Jeho údržba je ale časově i finančně poměrně náročná. V Británii je proto v posledních letech na vzestupu trend umělých trávníků


Reklama

Umělý travní pažit stačí jen položit a dokonalý trávník je k dispozici okamžitě a bez práce. Ceny trávníků se v Británii pohybují od 10£ do 30£ (370 až 1 100 Kč) za jeden metr čtvereční, jeden metr přírodního pažitu přitom vyjde zhruba na 6£ (220 Kč). Umělý trávník je ale takřka bezúdržbový.

Přírodní versus umělý

V případě přírodní trávy je do nákladů nutné počítat i stále nákladnější zavlažování, hnojení a samozřejmě práci na jeho údržbě. Nikdy nekončící sekání trávníkových ploch s sebou nese také produkci jedovatých zplodin vyprodukovaných motorovými sekačkami. Použití elektrických zařízení zase vede ke spotřebě elektřiny. Dalším negativem plynoucím z častého sekání je pravidelné obtěžování okolí hlukem. Nové generace umělých trávníků vypadají i na pohled velmi dobře a fakt, že nestojíte na přírodním, ale umělém pažitu, se často pozná až po několika minutách.

Zdálo by se tedy, že umělé trávníku jsou vlastně požehnáním, má to ale jeden háček. Rozmach umělých travních koberců ohrožuje místní ekosystémy. Nejhůře jsou na tom ptáci, kteří bojují s nedostatkem hmyzu. Ve svém důsledku ale úbytek volně žijících ptáků ohrožuje i samotné majitele domů – ptáci, kteří nemají dostatek potravy mizí, což zase vede k přemnožení škůdců na okolních přírodních travnatých plochách. Odborníci proto varují, že dopady na místní ekosystémy by mohl být v budoucnu velkým problémem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia, express.co.uk

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907