Odborníci varují: Umělé trávníky jsou časovanou bombou pro přírodu

19.05.2015 - Martin Reichman

Hezký a udržovaný trávník je svého druhu vizitkou majitele domu. Jeho údržba je ale časově i finančně poměrně náročná. V Británii je proto v posledních letech na vzestupu trend umělých trávníků


Reklama

Umělý travní pažit stačí jen položit a dokonalý trávník je k dispozici okamžitě a bez práce. Ceny trávníků se v Británii pohybují od 10£ do 30£ (370 až 1 100 Kč) za jeden metr čtvereční, jeden metr přírodního pažitu přitom vyjde zhruba na 6£ (220 Kč). Umělý trávník je ale takřka bezúdržbový.

Přírodní versus umělý

V případě přírodní trávy je do nákladů nutné počítat i stále nákladnější zavlažování, hnojení a samozřejmě práci na jeho údržbě. Nikdy nekončící sekání trávníkových ploch s sebou nese také produkci jedovatých zplodin vyprodukovaných motorovými sekačkami. Použití elektrických zařízení zase vede ke spotřebě elektřiny. Dalším negativem plynoucím z častého sekání je pravidelné obtěžování okolí hlukem. Nové generace umělých trávníků vypadají i na pohled velmi dobře a fakt, že nestojíte na přírodním, ale umělém pažitu, se často pozná až po několika minutách.

Zdálo by se tedy, že umělé trávníku jsou vlastně požehnáním, má to ale jeden háček. Rozmach umělých travních koberců ohrožuje místní ekosystémy. Nejhůře jsou na tom ptáci, kteří bojují s nedostatkem hmyzu. Ve svém důsledku ale úbytek volně žijících ptáků ohrožuje i samotné majitele domů – ptáci, kteří nemají dostatek potravy mizí, což zase vede k přemnožení škůdců na okolních přírodních travnatých plochách. Odborníci proto varují, že dopady na místní ekosystémy by mohl být v budoucnu velkým problémem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia, express.co.uk

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907