Odhalení Spiknutí střelného prachu

5 . 11 . 1605

Reklama

Skupina anglických katolicky orientovaných aristokratů roku 1605 dychtivě očekávala, až nastane 5. listopad. Místo plánovaného atentátu na krále a parlament se ale dočkala popraviště.

TIP: Guy Fawkes: Terorista s kordem v ruce

Tato historická událost vešla do povědomí jako Spiknutí střelného prachu, jehož cílem bylo vyhodit do povětří Sněmovnu lordů, kde měl zasedat parlament v čele s králem Jakubem I. Po obdržení varovného dopisu došlo k prohlídce sklepení, kde byl objeven jeden ze strůjců spiknutí Guy Fawkes a několik sudů střelného prachu. Atentát byl odhalen včas, ale spiklenci za jeho přípravu zaplatili životem.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907