Reklama


Odhalení Spiknutí střelného prachu

5 . 11 . 1605

Reklama

Skupina anglických katolicky orientovaných aristokratů roku 1605 dychtivě očekávala, až nastane 5. listopad. Místo plánovaného atentátu na krále a parlament se ale dočkala popraviště.

TIP: Guy Fawkes: Terorista s kordem v ruce

Tato historická událost vešla do povědomí jako Spiknutí střelného prachu, jehož cílem bylo vyhodit do povětří Sněmovnu lordů, kde měl zasedat parlament v čele s králem Jakubem I. Po obdržení varovného dopisu došlo k prohlídce sklepení, kde byl objeven jeden ze strůjců spiknutí Guy Fawkes a několik sudů střelného prachu. Atentát byl odhalen včas, ale spiklenci za jeho přípravu zaplatili životem.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907