Odolné potvory. V polovině USA jsou vši vysoce rezistentní vůči běžné léčbě

24.08.2015 - Stanislav Mihulka

ČR není jedinou zemí, která má co do činění s populacemi odolných vší


Reklama

Blíží se konec prázdnin a s ním i zvýšené riziko nákazy dětskou vší. Rodiče malých dětí jistě vědí, že vši jsou stále odolnější. Nejsme v tom ale sami, velmi podobné je to i leckde jinde, například v USA.

Vědci hlásí, že minimálně ve 25 státech USA si populace vší vytvořily rezistenci vůči běžné používaným přípravkům proti vším. U mnoha z nich se objevily mutace, díky nimž jsou vši odolné vůči pyrethroidům. To jsou insekticidy odvozené od přírodních látek z kopretin a jim příbuzných rostlin.

Všechno nasvědčuje tomu, že budeme muset svůj boj proti vším více promýšlet. V USA asi dojde na úplně nové chemické látky, z nichž některé budou jen na předpis.

  • Zdroj textu:

    American Chemical Society

  • Zdroj fotografií: Kyong Yoon / Southern Illinois University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907