Odsolování mořské vody jako po másle s nanopórovou grafenovou membránou

31.03.2015 - Stanislav Mihulka

Zázračný grafen proděravělý nanopóry se stal základem technologie pro odsolování mořské vody


Reklama

Na planetě Zemi se dá pít jenom jedno procento veškeré vody. Poptávka po pitné vodě je přitom větší a větší. Zbývajících 99 procent představuje ohromnou zásobu vody, jenom je nutné ji odsolit. Kdyby se nám povedlo ve velkém odsolovat mořskou vodu, tak tím uhasíme žízeň naší civilizace na dlouhou dobu. Problém je v tom, že odsolování je velmi náročné na energii a tím pádem drahé.

Pomocnou ruku nabízejí nanotechnologové z americké Národní laboratoře Oak Ridge, kteří vyvinuli novou, na energii ne tolik náročnou technologii odsolování mořské vody. Je založená na porézní membráně z grafenu, pozoruhodné formy uhlíku z jedné vrstvy atomů. V grafenové membráně jsou nanopóry, kterými projdou molekuly vody, ale nikoliv ionty soli. Optimální odsolovací membrána má jeden nanopór na každých sto čtverečních nanometrů a ideální velikost nanopórů činí 0,5 až 1 nanometr.

Vědci jsou přesvědčeni, že jejich odsolovací membrány fungují lépe, než stávající odsolovací zařízení a že bude možné vyrábět v průmyslovém měřítku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Oak Ridge National Laboratory, Nature Nanotechnology

  • Zdroj fotografií: Oak Ridge National Laboratory, US Dept. of Energy

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907