Odvrácená strana Měsíce: Nové video NASA ukazuje jinou tvář našeho souputníka

11.02.2015 - Martin Reichman


Reklama

Odvrácenou stranu Měsíce někdy též označujeme jako temnou, ostatně pamětníci si možná v souvislosti s tímto označením vybaví název nejslavnějšího alba Pink Floyd - The Dark Side of the Moon.

Že temná strana rozhodně nepostrádá světlo nám, jako první, dokázala před 55 lety sovětská sonda Luna 3. Zcela mimořádnou práci v průzkumu této části Měsíce ale odvedla jiná sonda - americká Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), jejíž mise trvá již více než 5 let.

Především díky této vytrvalé práci můžeme nyní spatřit i tu část Měsíce, kterou ze Země vidět nemůžeme. Že jde o vskutku nevšední podívanou, snad ani netřeba dodávat. Skrytá tvář Měsíce je totiž (pro mnohé překvapivě) velmi odlišná od té, kterou můžeme běžně sledovat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní forenzní DNA fenotyping umožňuje ze sekvence DNA určit původ dotyčného člověka, barvu pokožky, a také základní rysy obličeje. 

Věda

Zoologové žertují, že ksukol ocasatý při pohybu vypadá jako podivný lemur, který má místo rukou pavouky. Na snímku je dobře patrný mimořádně tenký prostředníček.

Příroda

Snímek zachycuje celý kráter Tycho a jeho široké okolí. Jsou na něm patrné jemné detaily měsíční krajiny a vzbuzuje dojem letu těsně nad povrchem Luny.

Vesmír

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907