Odvrácená strana turistického ráje: Jedovatý kouř a hory odpadků

07.10.2014 - Martin Reichman


Reklama

Tři čtvrtě milionu turistů se každý rok těší na nedotčené bílé pláže Malediv, turistů je tak dvakrát více než místních obyvatel. Obrovský turistický boom má ale i svou odvrácenou tvář. Každý turista podle odhadů vyprodukuje zhruba 3,5 kilogramu odpadu denně, což je mimochodem dvakrát více než kolik ho vyprodukují místní. Za jeden den tak turistický ráj musí odklidit 330 tun odpadu. Před 20 lety byl proto atol Thilafushi přeměněn na skládku, kde se hromady vyhozených věcí spalovaly. Dnes už je snaha alespoň o částečné třídění, přesto ekologové Thilafushi označují za toxickou bombu a upozorňují, že se odsud do vody uvolňují nebezpečné látky jako olovo či azbest. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907