Ohnivá duha: Vzácný halový jev nad Jižní Karolínou

24.08.2015 - redakce 100+1


Reklama

Nebe nad pláží v Jižní Karolíně nabídlo nevšední podívanou – cirkumhorizontální oblouk, někdy též označovaný jako ohnivá duha. V Evropě můžeme tento halový jev spatřit jen velmi vzácně, pro jeho vznik je totiž nutná výška Slunce větší než 58 stupňů. Oblouk tedy není možné spatřit nad 55° severní a jižní šířky, například v Helsinkách, Oslu, Stockholmu nebo třeba v Petrohradu. Další podmínkou je přítomnost oblaků typu cirrus, které jsou složeny z ledových krystalků, na nichž halové jevy vznikají.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Instagram

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907