Indická sonda MOM pořídila nové snímky opravdových titánů – největší sopky a největšího kaňonu naší Sluneční soustavy
Největší sopkou, nejen Marsu ale celé Sluneční soustavy, je Olympus Mons nacházející se v severozápadní části oblasti Tharsis. Jedná se o klasickou štítovou sopku, která má na vrcholku několikanásobnou kalderu.
Hora Olymp, jak zní překlad jejího názvu, ční 27 kilometrů nad nulovou nadmořskou výškou Marsu a je tak přibližně 3× vyšší než Mount Everest a 2× vyšší než nejvyšší sopka Země – havajská Mauna Kea. Její základna zabírá plochu odpovídající přibližně území Francie.
Pokud je Olympus Mons titánem mezi sopkami, údolí Marineru (Valles Marineris) je jeho protějškem mezi kaňony. Tento největší riftový systém ve Sluneční soustavě se rozkládá přes více než šestinu obvodu rovníku Marsu na východě oblasti Tharsis.
Průměrná šířka kaňonu je 200 kilometrů, místy ale dosahuje až 600 kilometrů. Jeho strmé svahy se do povrchu Marsu zařezávají až do hloubky 7 kilometrů. Celková délka kaňonu je 4 tisíce kilometrů, což odpovídá například vzdálenosti z Prahy do kazašské Astany.
isro.org
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)
HistorieAlbrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VálkaItalský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio Esercito, CC BY-SA 4.0)