Ohrožené šelmy: Medvědům mizí led pod nohama

22.07.2014 - Zuzana Teličková

Po sérii několika teplých let s ubývajícím ledem rapidně klesla porodnost ledních medvědů v okolí Špicberků. Populace žijící v Barentsově moři, která čítá několik tisíc jedinců, patří k největším na světě. S globálním oteplováním však i ona musí čelit potížím


Reklama

Led rychle mizí, a medvědi tak mají stále méně prostoru pro lovení tuleňů, kteří představují jejich hlavní potravu. Každý rok v době, kdy matky a jejich mláďata opouštějí svá doupata, provádí Jon Aars a jeho kolegové z Norského polárního institutu nové sčítání.

Málo mladých

 

Letos bylo zjištěno, že pouze tři z celkového počtu 29 sledovaných samic přivedly na svět mládě. „To je nižší počet, než jsme předpokládali,“ říká Aars. „Nové mládě má obvykle třetina nebo více dospělých samic.“ Před dvaceti lety se medvídětem mohla každý rok pochlubit dokonce celá polovina dospělých samic. Podle Aarse může jít o důsledek špatných klimatických podmínek nebo jen špatný rok a je ještě brzy dělat nějaké závěry či dokonce tvrdit, že se populace hroutí. „Je to znepokojující, ale jde o relativně malý vzorek [...]. Pokud se to však bude v následujících letech opakovat, bude to důvod ke skutečnému znepokojení.“

Podobně jako u ostatních populací ledních medvědů žijících ve vzdálených oblastech nemají vědci dostatek údajů, aby dokázali zhodnotit, zda populace roste nebo upadá. Aars si je jistý, že počet ledních medvědů na Špicberkách stoupl poté, co se v roce 1973 stalo masové vybíjení medvědů protizákonným. Tenkrát byli medvědi téměř vyhubeni, ale jejich počet se zdvojnásobil a dnes jej Aars odhaduje na 1 900 až 3 600 jedinců. „Se zhoršujícím se stavem ledu přijde chvíle, kdy bude populace trpět, ale nevíme, kdy tato doba nastane.“ Zimní ledová pokrývka v Arktidě dosáhla v roce 2014 své páté zaznamenané nejnižší rozlohy. Tím pokračuje dlouhodobý trend jejího úbytku, k němuž dochází rychleji, než vědci očekávali. Je dokonce možné, že ledová čepice za několik desítek let zmizí docela.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907