Ohrožení nosorožci jsou na pokraji vymření

26.08.2013 - Kateřina Sedláková Droščínová

Posledních pár kusů severního nosorožce tuponosého (bílého) bylo uznáno jako samostatný druh, který byl následně prohlášen za nejohroženější druh savce planety


Reklama

Až dosud zoologie rozlišovala pět žijících druhů nosorožce – dvourohý, sumaterský, jávský, indický. Pátý druh, africký nosorožec tuponosý, zahrnoval dva poddruhy – jižní (Ceratotherium simum simum) žijící na jihu Afriky a severní (Ceratotherium simum cottoni) ze středu afrického kontinentu.

Nyní ale mezinárodní vědecký tým, mezi nimi i český zoolog Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, přišel s důkazy o tak výrazné odlišnosti těchto poddruhů tlustokožců, že si oba zaslouží osamostatnění. Rozdíly nejsou jen vzhledové – například velikost nebo tvar zubů a lebky, ale také genetické, a naznačují tak vzájemnou izolaci nosorožčích bratranců po více než milion let.

Jižní druh by měl zůstat nosorožcem tuponosým (Ceratotherium simum) a pro nový, severní druh vědci navrhují jméno nosorožec Cottonův (Ceratotherium cottoni).

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907