Ohrožení nosorožci jsou na pokraji vymření

26.08.2013 - Kateřina Sedláková Droščínová

Posledních pár kusů severního nosorožce tuponosého (bílého) bylo uznáno jako samostatný druh, který byl následně prohlášen za nejohroženější druh savce planety


Reklama

Až dosud zoologie rozlišovala pět žijících druhů nosorožce – dvourohý, sumaterský, jávský, indický. Pátý druh, africký nosorožec tuponosý, zahrnoval dva poddruhy – jižní (Ceratotherium simum simum) žijící na jihu Afriky a severní (Ceratotherium simum cottoni) ze středu afrického kontinentu.

Nyní ale mezinárodní vědecký tým, mezi nimi i český zoolog Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, přišel s důkazy o tak výrazné odlišnosti těchto poddruhů tlustokožců, že si oba zaslouží osamostatnění. Rozdíly nejsou jen vzhledové – například velikost nebo tvar zubů a lebky, ale také genetické, a naznačují tak vzájemnou izolaci nosorožčích bratranců po více než milion let.

Jižní druh by měl zůstat nosorožcem tuponosým (Ceratotherium simum) a pro nový, severní druh vědci navrhují jméno nosorožec Cottonův (Ceratotherium cottoni).

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Bohatý sexuální život sebou nese i nepříjemná rizika.

Věda
Reklama
Historie

Oba trpaslíky od sebe odděluje vzdálenost asi 341 AU, tedy více než 10× větší vzdálenost než kolik činí vzdálenost mezi Sluncem a Neptunem! 

Vesmír

Příslušníci roty Bravo 3. praporu 75. pluku Rangers v roce 1993 během služby v rámci operace Gothic Serpent.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907