Ohrožení nosorožci jsou na pokraji vymření

26.08.2013 - Kateřina Sedláková Droščínová

Posledních pár kusů severního nosorožce tuponosého (bílého) bylo uznáno jako samostatný druh, který byl následně prohlášen za nejohroženější druh savce planety


Reklama

Až dosud zoologie rozlišovala pět žijících druhů nosorožce – dvourohý, sumaterský, jávský, indický. Pátý druh, africký nosorožec tuponosý, zahrnoval dva poddruhy – jižní (Ceratotherium simum simum) žijící na jihu Afriky a severní (Ceratotherium simum cottoni) ze středu afrického kontinentu.

Nyní ale mezinárodní vědecký tým, mezi nimi i český zoolog Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, přišel s důkazy o tak výrazné odlišnosti těchto poddruhů tlustokožců, že si oba zaslouží osamostatnění. Rozdíly nejsou jen vzhledové – například velikost nebo tvar zubů a lebky, ale také genetické, a naznačují tak vzájemnou izolaci nosorožčích bratranců po více než milion let.

Jižní druh by měl zůstat nosorožcem tuponosým (Ceratotherium simum) a pro nový, severní druh vědci navrhují jméno nosorožec Cottonův (Ceratotherium cottoni).

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.

Vesmír

Katedrála Sagrada Família je impozantní, i když zatím není dostavěná. Ve finále ji má zdobit 18 věží; dostavěných jich je ale zatím jen osm a nejvyšší z nich měří 112 metrů.

Zajímavosti

Autonomní uklízeč sněhu u osvětlení letištní dráhy

Věda

Ostrov Kubu se rozkládá uprostřed solných plání Makgadikgadi v Botswaně, nedaleko měst Orapa a Letlhakane. Celá oblast je chráněnou krajinnou oblastí a původními obyvateli regionu je dokonce považována za posvátnou.

Příroda

Snímek komety C/2019 Q4 Borisov, pořízený teleskopem Canada-France-Hawaii Telescope na Havaji

Vesmír

Pohřební koruna Přemysla Otakara II. Podobně mohla vypadat česká koruna za Přemyslovců

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907