Okopírováno od netopýrů. Robotický sonar inspirovali vrápenci

20.05.2015 - Stanislav Mihulka

Detailní pozorování echolokátoru vrápenců vedlo k vývoji převratného biomimetického sonaru


Reklama

Inženýři virginské techniky vyvinuli prototyp robotického sonarového systému, k němuž je navedli vrápenci, netopýři s podivnými strukturami na nose, které mají svůj význam při jejich echolokaci. Nový typ sonaru je svým vzhledem vlastně nosu vrápenců docela podobný.

Netopýři používají echolokaci, tedy zkoumání okolního prostoru pomocí odražených zvukových vln, při lovu a navigaci. Vrápenci jsou přitom v užívání netopýřího sonaru velmi zdatní. Rolf Müller z virginské techniky k tomu podotýká, že netopýří sonary jednotlivých skupin netopýrů nejsou rovnocenné. Vrápenci loví v hustých porostech a musejí tam zvládat létat a chytat kořist, aniž by do něčeho narazili.

Müller a jeho kolegové nejprve důkladně zkoumali, jak sonar vrápenců funguje. Pomocí technologie motion-capture (snímání pohybu v reálném čase), která se v dnešní době hojně používá v zábavním průmyslu, třeba při natáčení filmů nebo vývoji videoher, zjistili, že vrápenci při echolokaci bleskurychle mění tvar nosu i uší. Poznatky získané od vrápenců pak vědci zužitkovali při vývoji prototypu nového převratného sonaru, který sice vypadá zvláštně, ale měl by být lehčí, účinnější a snadněji fungující, než stávající modely.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Acoustical Society of America

  • Zdroj fotografií: Libiao Zhang, Guangdong Entomological Institute / South China Institute of Endangered AnimalsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bubliny metanu v jezeře Big Trail Lake. (foto: NASA, Sofie BatesCC BY-SA 4.0)

Věda
Historie

Magellanova mračna jsou trpasličí galaxie, které věrně provázejí Mléčnou dráhu po dlouhé miliardy let. (foto: ESO, J. C. MuñozCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Na mnoha snímcích Duhové hory můžete vidět nereálné barvy, které jsou výsledkem masivní barevné saturace. Tato fotografie je jen mírně upravený záběr pořízený za hezkého počasí. (foto: Shutterstock)

Příroda

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907