Okopírováno od netopýrů. Robotický sonar inspirovali vrápenci

20.05.2015 - Stanislav Mihulka

Detailní pozorování echolokátoru vrápenců vedlo k vývoji převratného biomimetického sonaru


Reklama

Inženýři virginské techniky vyvinuli prototyp robotického sonarového systému, k němuž je navedli vrápenci, netopýři s podivnými strukturami na nose, které mají svůj význam při jejich echolokaci. Nový typ sonaru je svým vzhledem vlastně nosu vrápenců docela podobný.

Netopýři používají echolokaci, tedy zkoumání okolního prostoru pomocí odražených zvukových vln, při lovu a navigaci. Vrápenci jsou přitom v užívání netopýřího sonaru velmi zdatní. Rolf Müller z virginské techniky k tomu podotýká, že netopýří sonary jednotlivých skupin netopýrů nejsou rovnocenné. Vrápenci loví v hustých porostech a musejí tam zvládat létat a chytat kořist, aniž by do něčeho narazili.

Müller a jeho kolegové nejprve důkladně zkoumali, jak sonar vrápenců funguje. Pomocí technologie motion-capture (snímání pohybu v reálném čase), která se v dnešní době hojně používá v zábavním průmyslu, třeba při natáčení filmů nebo vývoji videoher, zjistili, že vrápenci při echolokaci bleskurychle mění tvar nosu i uší. Poznatky získané od vrápenců pak vědci zužitkovali při vývoji prototypu nového převratného sonaru, který sice vypadá zvláštně, ale měl by být lehčí, účinnější a snadněji fungující, než stávající modely.

  • Zdroj textu:

    Acoustical Society of America

  • Zdroj fotografií: Libiao Zhang, Guangdong Entomological Institute / South China Institute of Endangered Animals

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Vypadal takhle nějak mladý Mars?

Vesmír

EHang 216F předvádí hašení požáru ve výškové budově.

Věda

Jak dosvědčuje i tento snímek, vylézt na nízké větve stromů není pro gepardy až takový problém.

Příroda

Bariéra se skládá z desíti ocelových bran – šesti zvedacích a čtyř padacích –, které protínají řeku v úseku, jenž měří 520 metrů na šířku.

Zajímavosti

Konstantin a Metoděj

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907