Okopírováno od netopýrů. Robotický sonar inspirovali vrápenci

20.05.2015 - Stanislav Mihulka

Detailní pozorování echolokátoru vrápenců vedlo k vývoji převratného biomimetického sonaru


Reklama

Inženýři virginské techniky vyvinuli prototyp robotického sonarového systému, k němuž je navedli vrápenci, netopýři s podivnými strukturami na nose, které mají svůj význam při jejich echolokaci. Nový typ sonaru je svým vzhledem vlastně nosu vrápenců docela podobný.

Netopýři používají echolokaci, tedy zkoumání okolního prostoru pomocí odražených zvukových vln, při lovu a navigaci. Vrápenci jsou přitom v užívání netopýřího sonaru velmi zdatní. Rolf Müller z virginské techniky k tomu podotýká, že netopýří sonary jednotlivých skupin netopýrů nejsou rovnocenné. Vrápenci loví v hustých porostech a musejí tam zvládat létat a chytat kořist, aniž by do něčeho narazili.

Müller a jeho kolegové nejprve důkladně zkoumali, jak sonar vrápenců funguje. Pomocí technologie motion-capture (snímání pohybu v reálném čase), která se v dnešní době hojně používá v zábavním průmyslu, třeba při natáčení filmů nebo vývoji videoher, zjistili, že vrápenci při echolokaci bleskurychle mění tvar nosu i uší. Poznatky získané od vrápenců pak vědci zužitkovali při vývoji prototypu nového převratného sonaru, který sice vypadá zvláštně, ale měl by být lehčí, účinnější a snadněji fungující, než stávající modely.

  • Zdroj textu:

    Acoustical Society of America

  • Zdroj fotografií: Libiao Zhang, Guangdong Entomological Institute / South China Institute of Endangered Animals

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Šestičlenná mexická hlídka zvládne kanalizační systém zkontrolovat jen dvakrát do týdne.

Zajímavosti

Lidé labutě v zimě rádi krmí, často ale bohužel volí zcela nevhodnou potravu.

Příroda

Mozky lidí, kteří spolu souhlasí, jsou pěkně synchronizované. Zato během hádky jsou mozky navzájem rozladěné.

Věda

Vizualizace galaxie ID2299, která vznikla kosmickou kolizí a značná část jejího plynu byla následkem srážky vyvržena v podobě „slapového ohonu“.

Vesmír
Revue

Pro avarsko-slovanské vztahy nejspíš platí ono Palackého vzájemné stýkání a potýkání obou kultur. Slovo Avar si Slované připodobňovali se slovem obrabar. Kmen Hunů se zase v němčině odráží ve slově Hüne, což rovněž znamená obr.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907