Zní to jako scéna z hororu: režisér slavného upírského filmu přišel o hlavu. Jeho lebku ukradl neznámý pachatel z hrobky
Německý režisér F. W. Murnau se stal celosvětově proslulým především díky filmu Upír Nosferatu, natočeným v roce 1922. O čtyři roky později emigroval do Spojených států, kde natočil několik dalších filmů. Úspěch Upíra Nosferatu se mu již ale překonat nepodařilo. Zemřel v roce 1931, při automobilové nehodě v Santa Barbaře v Kalifornii, když se srazil s nezkušeným 14letým řidičem. Poté byl Murnau pochován na hřbitově ve Stahnsdorfu poblíž Berlína.
Jeho hrob se podle informací německých médií stal terčem zlodějů. Na počátku července někdo z hrobu odcizil režisérovu lebku. Podle správy hřbitova by krádež mohla mít souvislost s okultismem. V okolí i uvnitř hrobu se našly zbytky vosku, pocházejícího s největší pravděpodobností ze svíček. Správce stahnsdorfského hřbitova rovněž potvrdil, že se jednalo o cílený útok, sousedící hroby, které patří bratrům slavného režiséra, totiž zůstaly nedotčeny. Policie hledá možné svědky incidentu.
Der Spiegel, The Guardian
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)
VědaKosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, Betancourt, CC BY 4.0)
RevueLegenda aviatiky
Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.