Olympus Mons: Nejvyšší hory Sluneční soustavy pohltí celé Krkonoše

08.07.2013 - Redakce Tajemství vesmíru

<p>Úpatí marsovského vulkánu Olympus Mons na snímku sondy Mars Express. Ve výřezu celkový, počítačem generovaný pohled na Olympus Mons.</p>

Úpatí marsovského vulkánu Olympus Mons na snímku sondy Mars Express. Ve výřezu celkový, počítačem generovaný pohled na Olympus Mons.


Reklama

Snímek úpatí největší známé sopky ve Sluneční soustavě – Olympus Mons. Pořídila jej ze své oběžné dráhy sonda ESA Mars Express, vhodné osvětlení zajistilo, že jsou krásně vidět jednotlivé lávové proudy. 

Olympus Mons (latinsky Hora Olymp) se nachází na povrchu Marsu v severozápadní části oblasti Tharsis. Jedná se o klasickou štítovou sopku, která má na vrcholku několikanásobnou kalderu. Se svou výškou 27 km je přibližně třikrát vyšší než nejvyšší pozemská hora Mount Everest a dvakrát vyšší než nejvyšší pozemská sopka Mauna Kea (počítáno od báze sopky na dně oceánské kůry). Její základna zabírá plochu odpovídající přibližně území Francie. 

TIP: Tajemství rudé planety: Povrchové extrémy marsových sopek a kaňonů

Olympus Mons je součástí většího komplexu Tharsis, ve kterém se nachází několik dalších vysokých sopek, se kterými tvoří řetězec vzniklý během sopečných erupcí v historii Marsu. Jsou jimi Arsia Mons, Pavonis Mons a Ascraeus Mons, které se nacházejí v jižním až jihovýchodním směru od hory.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA, Smithsonian InstitutionDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907