Olympus Mons: Nejvyšší hory Sluneční soustavy pohltí celé Krkonoše

08.07.2013 - Redakce Tajemství vesmíru

<p>Úpatí marsovského vulkánu Olympus Mons na snímku sondy Mars Express. Ve výřezu celkový, počítačem generovaný pohled na Olympus Mons.</p>

Úpatí marsovského vulkánu Olympus Mons na snímku sondy Mars Express. Ve výřezu celkový, počítačem generovaný pohled na Olympus Mons.


Reklama

Snímek úpatí největší známé sopky ve Sluneční soustavě – Olympus Mons. Pořídila jej ze své oběžné dráhy sonda ESA Mars Express, vhodné osvětlení zajistilo, že jsou krásně vidět jednotlivé lávové proudy. 

Olympus Mons (latinsky Hora Olymp) se nachází na povrchu Marsu v severozápadní části oblasti Tharsis. Jedná se o klasickou štítovou sopku, která má na vrcholku několikanásobnou kalderu. Se svou výškou 27 km je přibližně třikrát vyšší než nejvyšší pozemská hora Mount Everest a dvakrát vyšší než nejvyšší pozemská sopka Mauna Kea (počítáno od báze sopky na dně oceánské kůry). Její základna zabírá plochu odpovídající přibližně území Francie. 

TIP: Tajemství rudé planety: Povrchové extrémy marsových sopek a kaňonů

Olympus Mons je součástí většího komplexu Tharsis, ve kterém se nachází několik dalších vysokých sopek, se kterými tvoří řetězec vzniklý během sopečných erupcí v historii Marsu. Jsou jimi Arsia Mons, Pavonis Mons a Ascraeus Mons, které se nacházejí v jižním až jihovýchodním směru od hory.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA, Smithsonian Institution

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Johanka z Arku během korunovace krále Karla VII. v katedrále v Remeši. Obraz francouzského malíře Jeana Auguste Dominique Ingrese z roku 1854.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907