Olympus Mons: Nejvyšší hory Sluneční soustavy pohltí celé Krkonoše

08.07.2013 - Redakce Tajemství vesmíru

<p>Úpatí marsovského vulkánu Olympus Mons na snímku sondy Mars Express. Ve výřezu celkový, počítačem generovaný pohled na Olympus Mons.</p>

Úpatí marsovského vulkánu Olympus Mons na snímku sondy Mars Express. Ve výřezu celkový, počítačem generovaný pohled na Olympus Mons.


Reklama

Snímek úpatí největší známé sopky ve Sluneční soustavě – Olympus Mons. Pořídila jej ze své oběžné dráhy sonda ESA Mars Express, vhodné osvětlení zajistilo, že jsou krásně vidět jednotlivé lávové proudy. 

Olympus Mons (latinsky Hora Olymp) se nachází na povrchu Marsu v severozápadní části oblasti Tharsis. Jedná se o klasickou štítovou sopku, která má na vrcholku několikanásobnou kalderu. Se svou výškou 27 km je přibližně třikrát vyšší než nejvyšší pozemská hora Mount Everest a dvakrát vyšší než nejvyšší pozemská sopka Mauna Kea (počítáno od báze sopky na dně oceánské kůry). Její základna zabírá plochu odpovídající přibližně území Francie. 

TIP: Tajemství rudé planety: Povrchové extrémy marsových sopek a kaňonů

Olympus Mons je součástí většího komplexu Tharsis, ve kterém se nachází několik dalších vysokých sopek, se kterými tvoří řetězec vzniklý během sopečných erupcí v historii Marsu. Jsou jimi Arsia Mons, Pavonis Mons a Ascraeus Mons, které se nacházejí v jižním až jihovýchodním směru od hory.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA, Smithsonian Institution

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Legendárních Devět křížů, nacházejících se v katastru obce Lesní Hluboké.

Historie

Království Tonga v Oceánii se doslova otřáslo v základech: Erupce podmořského vulkánu totiž rozmetala jeden z jeho ostrovů.

Věda
Zajímavosti

Nepřítomný pohled v očích amerického mariňáka, který prošel vietnamskou válkou.

Válka
Zajímavosti

Jeden z úlomků meteoritu Hypatia.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907