Operativní změna pohlaví: Unikátní animace ukazuje průběh zákroku

11.12.2015 - Martin Reichman


Reklama

Operativní změna pohlaví je závěrečnou fází léčby transsexuality - vrozeného rozporu mezi biologickým a psychickým pohlavím. Zjednodušeně řečeno, jinak zcela fyzicky vybavený muž se cítí být ženou a naopak. Animace European Society of Urology ukazuje, jak tato nevšední operace vlastně probíhá.

TIP: Do pěti let chtějí vědci pěstovat v laboratořích lidské penisy

Přestože odpověď na otázku, jak přesně transsexualita vzniká, medicína nezná, má se za to, že vzniká už v prenatálním stadiu a projevuje se zhruba ve stejné míře u fyzických žen i mužů. Samotné operaci, předchází i několik let trvající příprava – návštěva sexuologů, psychologů a hormonální terapie. Operace samotná probíhá v celkové anestezii a trvá přibližně 2 hodiny. Délka hospitalizace pacientů se různí, obvykle ale nepřesahuje týden.

UPOZORNĚNÍ: Video obsahuje i záběry ze skutečných operativních zákroků

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907