Opětovně potvrzeno: Sonda Voyager 1 je již v mezihvězdném prostoru

14.07.2014 - Martin Reichman


Reklama

Nové údaje z družice Voyager 1 potvrzují, že sonda překročila hranici heliosféry a vstoupila do mezihvězdného prostoru. Závěry vědců vycházejí z analýzy silné sluneční erupce doprovázené výronem koronální hmoty, neboli CME (Coronal Mass Ejection). Jedná se o velká oblaka plazmy a magnetických polí pohybujících se ze sluneční koróny do meziplanetárního prostoru a následně meziplanetárním prostorem rychlostí až 6 000 km/s. Intenzita a rychlost pulzů je přitom určující pro určení polohy sondy. Pro Voyager 1 je to již třetí CME, které zaregistroval; první byla v roce 2012, ale její projevy byly tak slabé, že se prokázaly až dodatečnou analýzou dat, druhá byla zaregistrována v březnu 2013.

Tip: Co je heliopauza? Dostal se Voyager 1 za hranici Sluneční soustavy?

Sonda Voyager 1 sice opustila sféru vlivu Slunce, stále se ale nachází uvnitř naší Sluneční soustavy. Ta podle všeho zasahuje ještě tisíckrát hlouběji do vesmíru a obklopuje ji Oortův oblak. Cesta k pásu Oortova oblaku je ale stále velmi dlouhá, přestože není známá jeho přesnější vzdálenost od Země, vědci z NASA odhadují, že by Voyager 1 mohl Oortova oblaku dosáhnout zhruba za 300 let a opustit by jej mohl za těžko představitelných 14 až 28 tisíc let.

Družice, která se na svou pouť vydala již v roce 1977, stále funguje a komunikuje se Zemí. Vědci očekávají, že její dvojče Voyager 2 by mohl dosáhnout stejné mety, tedy mezihvězdného prostoru během několika příštích let.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Paul Newman, coby Frajer Luke. Obdiv spoluvězňů si získává nejen svým postojem k životu, ale také třeba vítězstvím v sázce o snědení padesáti vajec.

Revue

Kančil stříbrohřbetý pózuje ve vietnamském pralese

Věda

Bílé město tvoří nejen rozlehlé budovy na bulvárech, ale také „obyčejná“ domovní zástavba.

Cestování

Nejnovější start SpaceX na mysu Canaveral

Vesmír

Německá motospojka na východní frontě se občerstvuje u místních obyvatel

 

Válka

Palác Topkapi – tradičně zde sídlili vládci osmanské říše

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907