Opětovně potvrzeno: Sonda Voyager 1 je již v mezihvězdném prostoru

14.07.2014 - Martin Reichman


Reklama

Nové údaje z družice Voyager 1 potvrzují, že sonda překročila hranici heliosféry a vstoupila do mezihvězdného prostoru. Závěry vědců vycházejí z analýzy silné sluneční erupce doprovázené výronem koronální hmoty, neboli CME (Coronal Mass Ejection). Jedná se o velká oblaka plazmy a magnetických polí pohybujících se ze sluneční koróny do meziplanetárního prostoru a následně meziplanetárním prostorem rychlostí až 6 000 km/s. Intenzita a rychlost pulzů je přitom určující pro určení polohy sondy. Pro Voyager 1 je to již třetí CME, které zaregistroval; první byla v roce 2012, ale její projevy byly tak slabé, že se prokázaly až dodatečnou analýzou dat, druhá byla zaregistrována v březnu 2013.

Tip: Co je heliopauza? Dostal se Voyager 1 za hranici Sluneční soustavy?

Sonda Voyager 1 sice opustila sféru vlivu Slunce, stále se ale nachází uvnitř naší Sluneční soustavy. Ta podle všeho zasahuje ještě tisíckrát hlouběji do vesmíru a obklopuje ji Oortův oblak. Cesta k pásu Oortova oblaku je ale stále velmi dlouhá, přestože není známá jeho přesnější vzdálenost od Země, vědci z NASA odhadují, že by Voyager 1 mohl Oortova oblaku dosáhnout zhruba za 300 let a opustit by jej mohl za těžko představitelných 14 až 28 tisíc let.

Družice, která se na svou pouť vydala již v roce 1977, stále funguje a komunikuje se Zemí. Vědci očekávají, že její dvojče Voyager 2 by mohl dosáhnout stejné mety, tedy mezihvězdného prostoru během několika příštích let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní forenzní DNA fenotyping umožňuje ze sekvence DNA určit původ dotyčného člověka, barvu pokožky, a také základní rysy obličeje. 

Věda

Zoologové žertují, že ksukol ocasatý při pohybu vypadá jako podivný lemur, který má místo rukou pavouky. Na snímku je dobře patrný mimořádně tenký prostředníček.

Příroda

Snímek zachycuje celý kráter Tycho a jeho široké okolí. Jsou na něm patrné jemné detaily měsíční krajiny a vzbuzuje dojem letu těsně nad povrchem Luny.

Vesmír

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907