Opičí lázně v Japonsku: makakové milují horkou vodu

16.05.2013 - Marek Telička

Makakové červenolící se rádi opičí po svých příbuzných a nejinak je tomu i v „opičích lázních“ nedaleko japonského Nagana


Reklama

O makaku červenolícím (Macaca fuscata) je známo, že je to velmi učenlivý druh primáta. Je pro něho typické „opičení“ po ostatních příslušnících svého druhu. Už v roce 1953 pozoroval japonský vědec M. Kavaio zajímavé chování makaků, kdy jedna samice zřejmě náhodou ponořila do vody sladký brambor batat, obalený pískem, a začala si ho omývat. Časem to od ní odkoukala velká část opičí tlupy. Později si makakové omývali bataty i ve slané mořské vodě, což jim navíc velmi zachutnalo.

K založení opičích lázní ve sněžném parku Jigokudani Yaenkoen nedaleko japonského Nagana došlo v roce 1964, kdy zde byli poprvé pozorováni makakové, jak se ohřívají poblíž horkých pramenů. Místní obyvatelé pro ně zbudovali přehrazené jezírko, které je dnes velkou turistickou atrakcí.

TIP: Nový druh makaka objeven v Tibetu. Díky neobvyklému penisu 

Makakové červenolící jsou velmi houževnatí a přizpůsobiví obyvatelé téměř celého Japonska. V okolí Nagana si museli zvyknout na teploty až -15 °C, kdežto na jihu žijí v oblasti subtropů. Pobytem v horké vodě si zpříjemňují zejména chladné zimní měsíce. Ačkoliv jsou všežravci, živí se převážně rostlinnou potravou, hlavně ovocem, bambovými výhonky a bataty. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907