Proč gepardí samci před rozmnožovaním specificky řvou?

12.06.2013 - Zuzana Teličková

Gepardů ve volné přírodě ubývá a odchovy v zajetí se příliš nedaří. Dají výsledky nového výzkumu gepardům větší šanci nevyhynout?

<p>Centrum spravedlnosti Leoben vzdáleně připomíná univerzitu a pochází z hlavy architekta Josefa Hohensinna.</p>

Centrum spravedlnosti Leoben vzdáleně připomíná univerzitu a pochází z hlavy architekta Josefa Hohensinna.


Reklama

Tým biologů, vedený Mattem Andersonem z Rezervace divokých zvířat v San Diegu, zjistil, že specifické zvuky, které vydávají samci geparda, spouštějí u samic reprodukční cyklus. Přesněji řečeno vedou k uvolnění vajíček, takže může dojít k oplodnění. Samičky geparda mají na rozdíl od jiných koček nepravidelný cyklus a ovulace se u nich objevuje zřídka, takže bylo dosud velmi těžké dosáhnout v zajetí jejich březosti. Nyní by však mohl být odchov o mnoho jednodušší a tento vzácný druh kočkovité šelmy by dostal novou naději na přežití.

Na způsob aktivace reprodukčního cyklu přišli vědci náhodou a rozhodli se podrobit tento jev bližší analýze. Dvěma gepardům představili sexuálně dospělou samici a sledovali hlasové projevy všech tří gepardů. Současně analyzovali vzorky jejich trusu a zaznamenávali případné souvislosti. Ukázalo se, že čím více vydávali samci přerušované, štěkavé zvuky, tím větší množství hormonu, zodpovědného za ovulaci, bylo přítomno v trusu samice. Toto zjištění bylo pro biology velkým překvapením. Dosud se s něčím podobným setkali pouze u ptáků. Například jelen lesní sice avizuje přicházející ovulaci specifickými hlasovými projevy, u žádného savce však nedochází k ovulaci na základě intenzivních zvuků, vydávaných příslušníky opačného pohlaví.

Populace gepardů by se díky Andersonově experimentu mohla v budoucnu rozrůst o mláďata, odchovaná v zajetí. Podle Svazu ochránců přírody (IUCN) žije v současnosti ve volné přírodě už jen asi 7 500 gepardů a mimo území Afriky najdeme jedinou skupinu, čítající necelou stovku jedinců. Důkaz, že pečlivé zkoumání chování zvířat a hladiny hormonů v jejich těle může vést k zásadním objevům, přináší naději i pro jiné ohrožené druhy, které se dosud nedařilo odchovávat v zajetí.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hans Christian Andersen proslul jako autor dětských pohádek, sám ale trpěl nejrůznějšími fóbiemi.

Historie
Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907