Opportunity našel na Marsu „koblížek s marmeládou“

29.01.2014 - Redakce


Reklama

Během dvanácti marsovských dnů se na povrchu planety objevil malý kámen, který připomíná koblížek s marmeládou (Jelly Donut). Stalo se tak v místě, kde pobývá robot Opportunity sloužící na Marsu už jedenáctým rokem (10. výročí oslavil před několika dny). Je pravděpodobné, že jde o kamínek, který bly předtím zachycen na jednom z kol roveru. Zvláštní ale je, že obsahuje dvakrát více manganu, než ostatní roverem zkoumané nerosty. Kde se skutečně vzal, tedy stále zůstává záhadou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907