Opportunity v cílové rovince: Do maratonské mety mu zbývá jen 200 metrů

13.02.2015 - Martin Reichman

Posledních pár metrů zbývá roveru Opportunity, aby se zapsal vedle vědecké historie i do té sportovní


Reklama

Rover Opportunity už během své více než 11 let trvající mise dosáhnul na nejeden vědecký milník, nyní se ale blíží k cíli události spíše sportovního charakteru. Během 3 962 marsovských dnů už rover překonal vzdálenost 41 994 metry a do cíle olympijského maratonu (42 195 metrů) mu tak zbývá posledních zhruba 200 metrů. Opportunity se tak po sportovní stránce nachází v pomyslné cílové rovince.

Do cíle maratonu by měl rover dorazit u západního okraje kráteru Endeavour, v údolí s velmi příhodným názvem Maraton Valley. Tato oblast je podle vědců místem výskytu jílových minerálů – pozůstatků po působení kapalné vody v dávné minulosti rudé planety.

Poslední rok na Marsu?

Životnost roveru několikanásobně předčila veškerá očekávání, vždyť skromné plány v roce 2004 počítaly s jeho činností alespoň po dobu tří měsíců! Lze tak říct, že Opportunity překonává plán o 4 485%.

I přes relativně dobrou kondici roveru, ale může být rok 2015 jeho posledním na Marsu. V návrhu federálního rozpočtu pro rok 2016, zveřejněného na začátku února, nejsou podle NASA pro další pokračování mise vyčleněny potřebné finanční zdroje. Jde ale zatím jen o návrh rozpočtu a nejen vědci z NASA věří, že se jim podaří putování roveru Opportunity ještě prodloužit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, University of ArizonaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907