Opportunity v ohrožení: Vážnou závadu vyřešil reset paměti

17.09.2014 - Martin Reichman

Jedenáctiletá mise roveru Opportunity na Marsu se na jeho kondici začíná projevovat. Vážnou závadu vyřešil až reset paměti


Reklama

Opportunity od svého přistání na povrchu Marsu urazil již přes 40 kilometrů a pokračuje tak v pomyslném zdolávání maratonské mety. V současné chvíli se rover nachází u hřebene Pillinger a míří ke kráteru Endeavour. Jeho cílem je oblast Cape Tribulation a Marathon Valley, kde vědci očekávají jílovitý povrch.

Závada roveru Opportunity, kterou vědci diagnostikovali na začátku září, vypadala velmi vážně. Po několika dnech kvůli nefunkční navigaci dokonce rozhodli o úplném zastavení roveru. Řešení přinesl až vzdálený reset pamětí a obnovení stavu k dřívějšímu datu.

Oprava zdá se proběhla v pořádku a Opportunity opět komunikuje s řídícím centrem a také jeho pohyb je normální. Při resetu přišel Opportunity přibližně o 1% kapacity paměti, tedy nic, co by mělo ohrozit jeho další fungování.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907