Origami baterie z papíru a trochy špinavé vody, za pár centů

15.06.2015 - Stanislav Mihulka

Skládací papírové baterie ze zcela všedních věcí, které by se mohly prosadit jako skvělá vychytávka v ekonomicky méně rozvinutých zemích.


Reklama

Na newyorské Binghamtonské univerzitě vyvinuli laciné baterie, které vytvářejí energii procesem bakteriálního dýchání v kapce špinavé vody. Takové baterie mohou dodávat malé množství elektřiny papírovým senzorům v místech a za situací, kdy se elektřiny nedostává.

V těchto bateriích může být využit prakticky jakýkoliv organický materiál. Baterie přitom nepotřebují žádné speciální pumpy či podobná zařízení, protože využívají nasávání roztoku kapilárami. Narozdíl od předešlých papírových baterií nepotřebuje ani žádné speciální nanomateriály.

Nové baterie mohou být složeny do tvaru velikosti krabičky od zápalek. Využívají levné elektrody z kapalného niklu, nastříkaného na jednu stranu obyčejného papíru. Trojrozměrná struktura baterií se pak složí ze dvojrozměrného papíru technikou japonských origami. Výroba jedné baterie, která zvládne vyrobit mikrowatty elektřiny pro pohon terénního biosenzoru, přijde asi tak na pět centů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Binghamton University, Nano Energy

  • Zdroj fotografií: Binghamton UniversityDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907