Osmý div světa filipínských Kordiller

11.04.2013 - Radka Podpěrová

Kromě nádherné přírody se filipínské pohoří Cordillera Central pyšní i úchvatným dílem lidských rukou, rýžovými terasami, které jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO

" class="colorbox" rel="gallery-all"> <p>Příběh o nemoci, uzdravení a triumfech ve slavné Tour de France skončil televizním rozhovorem v pořadu Oprah Winfreyové. Bývalý sedminásobný vítěz žlutého dresu v něm přiznal: <em>

" title="

Příběh o nemoci, uzdravení a triumfech ve slavné Tour de France skončil televizním rozhovorem v pořadu Oprah Winfreyové. Bývalý sedminásobný vítěz žlutého dresu v něm přiznal: "Ano, během svých sedmi vítězství na Tour jsem používal zakázané látky."

">

Příběh o nemoci, uzdravení a triumfech ve slavné Tour de France skončil televizním rozhovorem v pořadu Oprah Winfreyové. Bývalý sedminásobný vítěz žlutého dresu v něm přiznal: "Ano, během svých sedmi vítězství na Tour jsem používal zakázané látky."


Reklama

Pohoří Cordillera Central, které se nachází na filipínském ostrově Luzon, se pyšní nádhernou přírodou, mimo jiné například druhou nejvyšší horou Filipín Mount Pulagem (2 928 m nad mořem). Kromě úchvatných scenérií zde najdeme i obdivuhodné dílo lidských rukou, označované jako osmý div světa. Rýžové terasy filipínských Kordiller jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Asi nejznámější z nich jsou rýžové terasy v Banaue v provincii Ifugao. Leží v nadmořské výšce okolo 1 500 metrů a pokrývají plochu až 10 360 km². Terasy jsou staré tisíce let a začali je zde jen za pomocí primitivních nástrojů budovat osadníci z jihovýchodní Číny.

Stavba začínala vždy na dně údolí masivní zdí někde až 16 metrů vysokou, jež kopírovala terén okolních kopců a po jejím dokončení se pokračovalo další, jen s mírným převýšením. V průběhu staletí tak komplex teras dosáhl až k vrcholkům hor. Voda, kterou rýže nutně vyžaduje pro svůj růst, byla mnohdy přiváděna ze značné vzdálenosti – bambusové akvadukty zde překračují kaňony a strže Kordiller. Mnoho horských proudů a pramenů svedli stavitelé za pomoci bambusových trubek, kaskád a vodopádů do kanálů vedoucích dolů skrz rýžové terasy, a vytvořili tak dokonalý zavlažovací systém.

V posledních desetiletích bohužel zájem o pěstování rýže na malebných terasách upadá. Zvláště mladí Filipínci vidí svoji budoucnost spíše ve městech a o úmornou dřinu v horách ztrácejí zájem. Vláda se proto rozhodla za pomoci UNESCO dotovat místní obyvatelstvo pro udržení teras a zachovat toto dílo i pro budoucí generace.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907