Ostrov Apple a oceán spamu: Originální mapa internetu

26.02.2014 - Jan Miklín

Slovenský student grafiky Martin Vargic vytvořil originální mapu internetu, svým stylem připomínající mapy a atlasy dob minulých. Na rozdíl od obvyklých změtí barevných čar a sítí okamžitě zaujala a stala se celosvětovým hitem


Reklama

Kartografická díla jsou při slovenského umělce velkou inspirací a na svém profilu jich prezentuje hned několik – zaujme například mapa představující svět, jak by mohl vypadat po roztání „polárních čepiček“ v důsledku globálního oteplování. „Mapy jsou mým koníčkem, ale plánuju je začít prodávat na Amazonu,“ popisuje jejich vznik Martin.

Internetová zeměkoule

Mapa internetu zahrnuje okolo pěti stovek známých služeb, počítačových firem či serverů, rozmístěných na kontinenty a polokoule, obklopené moři dat, archívů, copyrightů a obrovským oceánem spamu. Při toulkách digitálními moři si musíte dát pozor na víry adwaru i proudy videí, kroužící okolo břehů.

Vpravdě umělecké dílo, svým vzhledem připomínající klasické mapy z produkce National Geographic, obsahuje kromě hlavního pole také několik doplňujících mapek. Z nich se dozvíte, který vyhledávač převládá v jednotlivých zemích nebo kde jsou největší konkurenti Facebooku a jak se jmenují. 

A pokud na mapě nenajdete svůj oblíbený server, chvíli vydržte. „Momentálně pracuji na dalších verzích mapy, které budou mnohem detailnější a bude zahrnovat všechny důležité weby,“ slibuje umělec.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Martin Vargic

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907