Ostrov v Karibiku? Kdepak, tohle je Hranatý ostrov

16.09.2014 - Martin Reichman


Reklama

Anglesey nebo velšsky Ynys Môn, je ostrov o rozloze 714 km² při severozápadním pobřeží Walesu, oddělený průlivem Menai. Ostrov tvoří zároveň jedno z waleských hrabství. V rámci Walesu je největším ostrovem, s výjimkou Irska a také pátým největším ostrovem v okolí ostrova Velké Británie. Při jeho pobřeží se nachází i několik menších ostrovů, největším z nich je Holy Island. Jméno ostrova Anglesey v angličtině nemá úplně jasnou etymologii, pravděpodobně vznikl zkomolením staronorského jména Öngullsey, tedy „Hranatý ostrov“. Ostrov je oblíbeným turistickým cílem, příjmy z turistiky dnes kromě tradičního zemědělství tvoří hlavní část finančních příjmů zdejších obyvatel. Na ostrově lze nalézt i další zajímavost – obec Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, pyšnící se nejdelším místopisným názvem v Evropě.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907