Ostrov v Karibiku? Kdepak, tohle je Hranatý ostrov

16.09.2014 - Martin Reichman


Reklama

Anglesey nebo velšsky Ynys Môn, je ostrov o rozloze 714 km² při severozápadním pobřeží Walesu, oddělený průlivem Menai. Ostrov tvoří zároveň jedno z waleských hrabství. V rámci Walesu je největším ostrovem, s výjimkou Irska a také pátým největším ostrovem v okolí ostrova Velké Británie. Při jeho pobřeží se nachází i několik menších ostrovů, největším z nich je Holy Island. Jméno ostrova Anglesey v angličtině nemá úplně jasnou etymologii, pravděpodobně vznikl zkomolením staronorského jména Öngullsey, tedy „Hranatý ostrov“. Ostrov je oblíbeným turistickým cílem, příjmy z turistiky dnes kromě tradičního zemědělství tvoří hlavní část finančních příjmů zdejších obyvatel. Na ostrově lze nalézt i další zajímavost – obec Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, pyšnící se nejdelším místopisným názvem v Evropě.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907