Ostrovy jdou ke dnu: Izolovanost vede k vymírání

18.05.2013 - Zuzana Teličková

Na ostrovech žijí díky izolovanému vývoji stovky unikátních druhů, avšak vypadá to, že izolovanost je pro biodiverzitu cestou do záhuby

<p>Součástí nové atrakce se stala i kavárna, obchod a přilehlé futuristické hřiště.</p>

Součástí nové atrakce se stala i kavárna, obchod a přilehlé futuristické hřiště.


Reklama

Dlouhodobé celosvětové sledování ještěrek potvrdilo domněnku, že tato zvířata se na ostrovech vyskytují asi desetkrát hojněji než na pevnině. To bohužel znamená ohrožení ostrovní populace ještěrek i jiných zvířat v důsledku klimatických změn, ke kterým v posledních letech dochází. Ekosystém ostrovních druhů živočichů je totiž mnohem citlivější na změny než ekosystém pevninských tvorů. Bude pro ně obtížné vyrovnat se se stoupající hladinou vody a častějšími bouřkami, které mnozí vědci předpovídají. Život v izolaci na ostrovech znamená pro tamní obyvatele menší množství predátorů a konkurenčního tlaku. Populace ostrovních zvířat proto dosahují velké hustoty. Na pevnině najdeme na jednom hektaru průměrně 128 ještěrek, kdežto na ostrově žije na stejně velkém území 1919 ještěrek. Asi sto tisíc ostrovů, které se na naší planetě nacházejí, představuje sice jen sedm procent celkové souše, ale ve vysokých počtech na nich žije mnoho druhů živočichů, které na pevnině nenajdeme. Na ostrovních ekosystémech závisí navíc obživa asi pěti set milionů lidí. Již dnes můžeme říci, že asi polovina vymřelých druhů živočichů patří k ostrovní populaci a celých devadesát procent druhů ptáků, které vyhynuly za posledních čtyři sta let, pocházely právě z ostrovů. Tato fakta jsou alarmující a je možné, že věstí počínající ekologický rozvrat na naší planetě.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907