Osudný atentát v Sarajevu: Rozbuška světové katastrofy?

28.06.2016 - Redakce Vojna Istorija

Vražedné výstřely studenta Principa na arcivévodu Ferdinanda otevřely Rakousku-Uhersku cestu k Velké válce


Reklama

Arcivévoda rakouský František Ferdinand d’Este zastával funkci generálního inspektora veškeré branné moci rakousko-uherského mocnářství, takže na manévry do Bosny jel jako na služební cestu.

Bomba

Manévry proběhly nadmíru úspěšně, takže 28. června se vydal spokojený arcivévoda s manželkou Žofií do bosenské metropole Sarajeva, aby za svou inspekční cestou učinil zdvořilostní tečku. Od nádraží, kde arcivévodský pár s družinou přivítal bosenský guvernér a polní zbrojmistr Oskar Potiorek, se kolona šesti automobilů vydala v deset hodin dopoledne Appelovou třídou směrem k radnici. Ferdinand a Žofie jeli spolu s guvernérem Potiorkem a hrabětem Harrachem v otevřeném sportovním voze Gräf & Stift se staženou střechou. Vůz, projíždějící mezi špalíry obyvatel Sarajeva, byl v pořadí třetí ze šesti.

Tiskárenský učeň Nedeljko Čabrinović hodil z davu na vůz bombu v 10.17 hod. Nutno dodat, že byl už v pořadí třetím ze smluvených šesti atentátníků. Dva z nich stihla kolona minout bez incidentu, protože se k činu neodhodlali. Čabrinović odvahu našel, ale chybělo mu štěstí a zkušenost. Jeho srbský tříštivý granát M 1904/12 s časovanou roznětkou, hozený o pár vteřin předčasně, se totiž od stažené střechy automobilu odrazil a arcivévoda ho odstrčil na ulici. Výbuch utvořil v silnici asi třicet centimetrů hluboký trychtýř a střepiny zranily celkem dvacet lidí. Ferdinandovi a Žofii se nestalo nic. Kolona se v panice urychleně rozjela dál k radnici.

Špatná odbočka

A pak to přišlo. Následně se totiž Ferdinand i Žofie rozhodli změnit připravený program a navštívit v nemocnici raněné z atentátu, jemuž právě o vlásek unikli. Ve tři čtvrtě na jedenáct nastoupili oba znovu do třetího automobilu z kolony. A vyjeli vstříc smrti. Stalo se totiž něco neuvěřitelného. Na Appeltově nábřeží měla jet kolona podle nového plánu pořád rovně k nemocnici, jenže šofér prvního vozu, kterému o změně nikdo neřekl, zatočil v souladu s původním programem u Latinského mostu do ulice Františka Josefa, vedoucí na náměstí. Guvernér Potiorek tedy na šoféry zavolal, aby vozy zastavili a vycouvali zpět na nábřeží.

Právě v tu chvíli vycházel jeden z atentátníků, devatenáctiletý student Princip, z lahůdkářství Schiller’s delikatessen, smířen s tím, že atentát se nezdařil. Vtom mu limuzína s arcivévodou zastavila před nosem. Přiskočil k vozu a dvakrát vystřelil z browningu. Ani nemířil, snad prý dokonce při střelbě odvrátil hlavu. Střílel na arcivévodu a guvernéra. Zasáhl arcivévodu a Žofii. Jeho do krku, ji do břicha. Vozidlo uhánělo se zhroucenými postavami, sedícími stále na sedadlech, ke guvernérově rezidenci, oba však po cestě zemřeli. Nejdříve Žofie, za pár minut Ferdinand.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Vojna Istorija 5/2014

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907