Osudný atentát v Sarajevu: Rozbuška světové katastrofy?

28.06.2016 - Redakce Vojna Istorija

Vražedné výstřely studenta Principa na arcivévodu Ferdinanda otevřely Rakousku-Uhersku cestu k Velké válce


Reklama

Arcivévoda rakouský František Ferdinand d’Este zastával funkci generálního inspektora veškeré branné moci rakousko-uherského mocnářství, takže na manévry do Bosny jel jako na služební cestu.

Bomba

Manévry proběhly nadmíru úspěšně, takže 28. června se vydal spokojený arcivévoda s manželkou Žofií do bosenské metropole Sarajeva, aby za svou inspekční cestou učinil zdvořilostní tečku. Od nádraží, kde arcivévodský pár s družinou přivítal bosenský guvernér a polní zbrojmistr Oskar Potiorek, se kolona šesti automobilů vydala v deset hodin dopoledne Appelovou třídou směrem k radnici. Ferdinand a Žofie jeli spolu s guvernérem Potiorkem a hrabětem Harrachem v otevřeném sportovním voze Gräf & Stift se staženou střechou. Vůz, projíždějící mezi špalíry obyvatel Sarajeva, byl v pořadí třetí ze šesti.

Tiskárenský učeň Nedeljko Čabrinović hodil z davu na vůz bombu v 10.17 hod. Nutno dodat, že byl už v pořadí třetím ze smluvených šesti atentátníků. Dva z nich stihla kolona minout bez incidentu, protože se k činu neodhodlali. Čabrinović odvahu našel, ale chybělo mu štěstí a zkušenost. Jeho srbský tříštivý granát M 1904/12 s časovanou roznětkou, hozený o pár vteřin předčasně, se totiž od stažené střechy automobilu odrazil a arcivévoda ho odstrčil na ulici. Výbuch utvořil v silnici asi třicet centimetrů hluboký trychtýř a střepiny zranily celkem dvacet lidí. Ferdinandovi a Žofii se nestalo nic. Kolona se v panice urychleně rozjela dál k radnici.

Špatná odbočka

A pak to přišlo. Následně se totiž Ferdinand i Žofie rozhodli změnit připravený program a navštívit v nemocnici raněné z atentátu, jemuž právě o vlásek unikli. Ve tři čtvrtě na jedenáct nastoupili oba znovu do třetího automobilu z kolony. A vyjeli vstříc smrti. Stalo se totiž něco neuvěřitelného. Na Appeltově nábřeží měla jet kolona podle nového plánu pořád rovně k nemocnici, jenže šofér prvního vozu, kterému o změně nikdo neřekl, zatočil v souladu s původním programem u Latinského mostu do ulice Františka Josefa, vedoucí na náměstí. Guvernér Potiorek tedy na šoféry zavolal, aby vozy zastavili a vycouvali zpět na nábřeží.

Právě v tu chvíli vycházel jeden z atentátníků, devatenáctiletý student Princip, z lahůdkářství Schiller’s delikatessen, smířen s tím, že atentát se nezdařil. Vtom mu limuzína s arcivévodou zastavila před nosem. Přiskočil k vozu a dvakrát vystřelil z browningu. Ani nemířil, snad prý dokonce při střelbě odvrátil hlavu. Střílel na arcivévodu a guvernéra. Zasáhl arcivévodu a Žofii. Jeho do krku, ji do břicha. Vozidlo uhánělo se zhroucenými postavami, sedícími stále na sedadlech, ke guvernérově rezidenci, oba však po cestě zemřeli. Nejdříve Žofie, za pár minut Ferdinand.

  • Zdroj textu:

    Vojna Istorija 5/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Apačský náčelník a šaman Geronimo se dožil 79 let. Zemřel 17. února 1909 na zápal plic. Způsobil si ho sám, neboť značně opilý spadl z koně do ledové vody a nastydl. 

Historie

Šéf NASA Jim Bridenstine představuje nové skafandry.

Vesmír

Slabě pancéřované tančíky PzKpwf I vyzbrojené pouze kulomety nevyhovovaly už na počátku druhé světové války

 

Válka

Některé ledovce vypouštějí do okolí chlor-36

Věda

Mladá samice přistává na suchou jalovcovou větev trčící nad údolí. Ne zcela vybarvené letky v křídlech jsou znakem mladého ptáka.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907