Osudové rozhodnutí: Proč Titanic neměl nikdy vyplout?

21.11.2013 - Zuzana Teličková

Nově objevený dokument dokazuje, že bezpečnostní technik Titaniku Maurice Clarke měl velké pochybnosti o dostatečném množství záchranných člunů na lodi a doporučoval zvýšit jejich počet o polovinu

<p>RMS Titanic odplouvá do Southamptonu 10. dubna 1912.</p>

RMS Titanic odplouvá do Southamptonu 10. dubna 1912.


Reklama

Pět hodin před vyplutím zaoceánského parníku prováděl Maurice Clarke bezpečnostní kontrolu, při níž si dělal průběžné poznámky. Z nich jasně vyplývá, že počet člunů neodpovídal jeho představě o bezpečné plavbě. Připsal ale také, že pokud by své doporučení předložil oficiálně, byla by ohrožena jeho pracovní pozice. Majitelé Titaniku totiž vyvíjeli tlak na jeho nadřízené, aby loď dostala po všech stránkách „zelenou“.

TIP: Nové důkazy: Titanic šel ke dnu kvůli rozsáhlému požáru

Vlastnoruční poznámky Maurice Clarka se na veřejnost dostaly až nyní při aukci v síni Henry Aldridge & Son ve městě Devizes. Pod nadpisem „Čluny“ Clarke uvádí, že není možné zdvojnásobit počet záchranných člunů z dvaceti na čtyřicet kvůli nákladům a nutnosti zvýšit počet členů posádky.

„Navrhuji o padesát procent více,“ píše Clarke. Znamenalo by to přidání dvaceti člunů, které by v případě potřeby unesly 1 767 lidí. Podle Clarka by navíc „dostatek člunů zmírnil paniku“. Zajímavý je také fakt, že když Maurice Clarke svědčil při oficiálním vyšetřování katastrofy, při níž zemřelo 1 522 cestujících, stál jednoznačně na straně svých zaměstnavatelů. Na otázku, zda byl Titanic plně připraven vyplout, odpověděl: „Bezpochyby.“

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907