Reklama


Oteplování Arktidy: Konec bílých medvědů?

25.06.2013 - David Bimka

Ledním medvědům zvoní hrana. Změny klimatu mají dalekosáhlé důsledky především kvůli jejich potravě. Během období léta, kdy mizí sníh, totiž drží medvědi „hladovku“ a nejí


Reklama

Zásoby tuku shromažďují především na jaře během lovné sezóny. Především u samic je množství tuku kritické, protože s úbytkem váhy klesá i jejich schopnost úspěšně vyvést mláďata. Nyní se období léta začíná více a více prodlužovat a medvědi hladovějí čím dál víc.

Pokud se vyplní temné předpovědi amerického vědeckého týmu US Geological Survey, z dvaadvaceti tisíc polárních medvědů jich během tohoto století zmizí až dvě třetiny. Ty tání ledu ohrožuje nejenom přímo, ale i nepřímo skrze jejich blízké příbuzné. Medvědi grizzly totiž stále častěji nacházejí cestu na sever, kde by za normálních okolností nemohli přežít. Svým bratrancům tak přebírají část potravy, a pokud mezi nimi dojde na přímý střet o lovné území, lední medvědí obvykle nemají šanci. Evoluce je totiž pro pobyt v Arktidě vybavila lehčí lebkou a slabším stiskem čelistí, které jsou proti konkurenčním grizzlyům nedostatečné. Vědci přesto vyjádřili naději, že se populaci ledních medvědů podaří zachránit, pokud bude oteplování klimatu zbrzděno.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po válce byl Otakar Batlička vyznamenán Československým válečným křížem in memoriam

Historie

Komponenty systému hyperloop přijíždějí do Toulouse

Věda

 

 Příslušníci horských pluků se připravují na výsadek na Krétě

Válka

HIV potřebuje k množení bílé krvinky. Nový implantát proto drží bílé krvinky stranou.

Věda
Revue

Cirkumbinární planeta Kepler-16b 

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907