Skupina mořských biologů z Kostariky narazila na mořskou želvu, u níž při bližším ohledání objevili cizorodý předmět v nose. Během osmiminutové operace na volném moři jí z nosu vytáhli 12 centimetrů dlouhé plastové brčko. Zákrok byl, jak je z videa patné, pro želvu velmi stresující a také jistě velmi bolestivý.
Nejsmutnější na celém příběhu je ale skutečnost, že brčko se do nosu želvy s největší pravděpodobností nedostalo samovolně, či náhodou. Odborníci z brněnské zoo se shodují, že šlo patrně o otřesný případ týrání zvířete.
Veterinář brněnské zoo, MVDr. Stanislav Mazánek, také okomentoval samotný zákrok. Podle něj bylo vytažení brčka bez uspání želvy nejrozumnějším řešením. Poukázal na fakt, že celá operace probíhala na volném moři bez odpovídajícího vybavení. U plazů a želv konkrétně je navíc uspávání komplikované i v mnohem komfortnějších podmínkách. „U volně žijící želvy není známý její zdravotní stav a rizika spojená s uspáním zvířete jsou tak velká,“ dodal veterinář.
Brněnský veterinář také pochybuje, že by se plastové brčko mohlo do jejího nosu dostat náhodou. „Neumím si to představit, jde o poměrně velký předmět a jeho zavedení rozhodně nemohlo být jednoduché a už vůbec ne nahodilé. Brčko má ostré hrany, které při zavádění mohly poškodit jícen želvy,“ dodal MVDr. Stanislav Mazánek.
Sea Turtle Biologist | YouTube
HistorieEvropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)