Pacientovi voperovali 3D tištěný hrudní koš z titanu

12.09.2015 - Stanislav Mihulka

3D tištěný implantát hrudní kosti a hrudního koše, vytvořený podle snímků počítačové tomografie, zachránil život pacientovi s rakovinou


Reklama

V Austrálii nedávno rozšířili seznam 3D tištěných implantátů o hrudní kost a hrudní koš z titanu. Implantát vytvořený na míru voperovali 54 letému pacientovi s rakovinou.

Hrudní kost s hrudním košem mají složité tvary a doposud bylo velmi obtížné je nahradit implantáty. Lékaři se proto rozhodli, že zkusí použít 3D tištěný implantát, který lze vytvořit přesně pro konkrétního člověka.

Nejprve pořídili snímky pacientova těla na počítačové tomografii s vysokým rozlišením a pak podle nich navrhli a vytiskli implantát z titanu na 3D tiskárně společnosti Arcam, která tiskne z kovu pomocí katodového záření. Následovala úspěšná operace a pacient po 12 dnech opustil nemocnici.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, CSIRO

  • Zdroj fotografií: CSIRODalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907