Pacientovi voperovali 3D tištěný hrudní koš z titanu

12.09.2015 - Stanislav Mihulka

3D tištěný implantát hrudní kosti a hrudního koše, vytvořený podle snímků počítačové tomografie, zachránil život pacientovi s rakovinou


Reklama

V Austrálii nedávno rozšířili seznam 3D tištěných implantátů o hrudní kost a hrudní koš z titanu. Implantát vytvořený na míru voperovali 54 letému pacientovi s rakovinou.

Hrudní kost s hrudním košem mají složité tvary a doposud bylo velmi obtížné je nahradit implantáty. Lékaři se proto rozhodli, že zkusí použít 3D tištěný implantát, který lze vytvořit přesně pro konkrétního člověka.

Nejprve pořídili snímky pacientova těla na počítačové tomografii s vysokým rozlišením a pak podle nich navrhli a vytiskli implantát z titanu na 3D tiskárně společnosti Arcam, která tiskne z kovu pomocí katodového záření. Následovala úspěšná operace a pacient po 12 dnech opustil nemocnici.

  • Zdroj textu:

    Gizmag, CSIRO

  • Zdroj fotografií: CSIRO

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907