Pacientovi voperovali 3D tištěný hrudní koš z titanu

12.09.2015 - Stanislav Mihulka

3D tištěný implantát hrudní kosti a hrudního koše, vytvořený podle snímků počítačové tomografie, zachránil život pacientovi s rakovinou


Reklama

V Austrálii nedávno rozšířili seznam 3D tištěných implantátů o hrudní kost a hrudní koš z titanu. Implantát vytvořený na míru voperovali 54 letému pacientovi s rakovinou.

Hrudní kost s hrudním košem mají složité tvary a doposud bylo velmi obtížné je nahradit implantáty. Lékaři se proto rozhodli, že zkusí použít 3D tištěný implantát, který lze vytvořit přesně pro konkrétního člověka.

Nejprve pořídili snímky pacientova těla na počítačové tomografii s vysokým rozlišením a pak podle nich navrhli a vytiskli implantát z titanu na 3D tiskárně společnosti Arcam, která tiskne z kovu pomocí katodového záření. Následovala úspěšná operace a pacient po 12 dnech opustil nemocnici.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, CSIRO

  • Zdroj fotografií: CSIRO

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907