Paleontologický úlovek: Nová nejstarší květina objevena ve Španělsku

31.08.2015 - Stanislav Mihulka

Nejstarší známou kvetoucí rostlinou se teď stala ve vodě rostoucí montsechie z doby před 130 miliony let


Reklama

Pokud se nespletli, tak paleontolog David Dilcher z Univerzity v Indianě a jeho kolegové objevili novou nejstarší kvetoucí rostlinu. Není to vlastně novinka, její fosilie ve vápenci jsou známé už přes sto let.

Paleontologové ale docela často zjišťují, že známé fosilie jsou něco jiného, než si do té doby mysleli. Ze sladkovodní fosilie Montsechia vidalii se podetailní analýze více než tisícovky fosilních pozůstatků vyklubal horký kandidát na nejstarší známou kvetoucí rostlinu. Vědci totiž u fosilií objevili pozůstatky květů a také semen, což jsou neklamné znaky kvetoucích rostlin.

Montsechie rostly ve spodní křídě, asi před 125 až 130 miliony let. Pokud doopravdy kvetly, tak to asi byly jedny z prvních kvetoucích rostlin na této planetě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Indiana University, PNAS

  • Zdroj fotografií: David Dilcher / Indiana UniversityDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907