Palubní laserový systém HELLADS je připraven na ostré střelby

01.06.2015 - Stanislav Mihulka

Silný kapalinový laser HELLADS podstoupí ostré střelby na střelnici White Sands Missile Range v Novém Mexiku


Reklama

Vyvíjený laserový systém HELLADS (High Energy Liquid Laser Area Defense System) by měl silným laserem ničit střely, rakety i dělostřelecké náboje. Američtí vojenští vývojáři DARPA teď připravují jeho ostré střelby v testovacím prostoru White Sands Missile Range v Novém Mexiku.

Systém HELLADS je založen na elektřinou poháněném kapalinovém laseru, který má sice výkon 150 kW, je ale tak malý, že se vejde na palubu taktického letounu. Je obdivuhodné, že laser HELLADS váží necelou tunu a zabírá tři metry krychlové. Dosahuje tím zhruba jedné desetiny velikosti a váhy stávajích laserových zbraňových systémů. Zároveň má také obstojně nízkou spotřebu elektřiny.

Podle šéfa společnosti General Atomics Lindena Blua HELLADS představuje novou generaci taktických zbraňových systémů. Pokud se HELLADS osvědčí, tak ho namontují nejen na palubu letadel, ale i na palubu lodí a na obrněná bojová vozidla.

  • Zdroj textu:

    Gizmag, General Atomics, DARPA

  • Zdroj fotografií: DARPA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907