Panenský Kavkaz: Jedno z posledních míst, které dosud nepoznamenala ruka člověka

17.05.2019 - Kateřina Helán Vašků

Jen málokteré přírodní poklady dnes můžeme označit za nedotčené. Západní Kavkaz, jehož lesy vypadají stejně jako před 500 tisíci roky, kdy místo obývali neandertálci, k nim však patří. Tamní nížiny i hory osídlilo ohromující množství druhů, včetně levharta perského či zubra evropského

<p>V chráněné lokalitě s nížinami i vysokými vrcholy se dobře daří pestré paletě zvířat a rostlin. Jedním z druhů, žijících jen v oblasti západního Kavkazu je například Kozorožec kavkazský.</p>

V chráněné lokalitě s nížinami i vysokými vrcholy se dobře daří pestré paletě zvířat a rostlin. Jedním z druhů, žijících jen v oblasti západního Kavkazu je například Kozorožec kavkazský.


Reklama

Západní Kavkaz představuje synonymum divoké přírody, odkud se každou chvíli může vynořit vlk, medvěd, rys, či dokonce levhart. A drží i jedno evropské prvenství: Spolu s Komijskými pralesy pokrývajícími horská pásma na severu Uralu zůstává jediným velkým pohořím starého kontinentu, které dosud nepoznamenala ruka člověka

Hory nad mořem

Lokalitu západního Kavkazu o rozloze téměř 300 000 ha utváří několik dílčích částí, včetně Kavkazské chráněné krajiny, národního parku Soči a řady menších chráněných území. Rozsáhlý region se táhne od severovýchodního pobřeží Černého moře dál podél hranic Ruské federace a Gruzie.

Oblast pokrývají rozlehlé pásy vysokohorských pastvin, nížinný i horský lesní porost či alpinské louky. Pestrost krajiny dokreslují unikátní ekosystémy, díky jejichž rozmanitosti našly v místě domov mnohé endemitní druhy, které se jinde na světě nevyskytují. Jen mezi vysokohorskými rostlinami k nim patří celá třetina

Zubři v ohrožení

Pro milovníky lesů představuje západní Kavkaz ráj na Zemi: V jeho přímořské části mohou obdivovat panenské porosty dubů, habrů, buků a jedlí, ve vyšších polohách pak jedlovo-smrkový les, břízy i javory. Na východě se lze setkat nejen se smrky a jedlemi, ale také s cedry. Bohatství tamní flóry je ohromující – zahrnuje téměř 1 580 druhů cévnatých rostlin a 700 druhů hub, z nichž mnohé se řadí k ohroženým. 

TIP: Duchové Bělověžského pralesa: Velcí a přesto zranitelní zubři evropští

Netknutou divočinu dokresluje pestrá fauna, čítající bezmála 384 druhů obratlovců a 60 druhů savců, včetně divokých prasat, medvědů, vlků, rysů a jelenů. K nejvzácnějším živým pokladům západního Kavkazu patří zubr evropský, který je bohužel na pokraji vyhynutí. Jedná se přitom o největšího volně žijícího přežvýkavce Evropy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907