Panzerschreck 54/1

08.09.2014

Každá nová zbraň nasazená na frontě se okamžitě stala předmětem značného zájmu protivníka. Když se Američané v roce 1942 vylodili v Africe, byli jejich vojáci vyzbrojeni novou protitankovou zbraní – bazookou. Němci tuto zbraň záhy ukořistili a podle ní vyrobili vlastní, ještě účinnější „postrach tanků“ – panzerschreck


Reklama

První varianta německého ničitele tanků nesla označení RPzB.43, byla dlouhá 164 cm a vážila 9,25 kg. Nebyla příliš oblíbenou zbraní, neboť střelec se musel přiblížit k tanku až na 30 metrů a výstřel byl provázen mohutným zášlehem plamene. Kromě toho, že jej ohrožoval, prozradil také jeho pozici. Raketa vypálená z panzerschrecku hořela i po opuštění hlavně a vypouštěla během letu hustý dým, což zbrani vyneslo přezdívku Ofenrohr (Roura od kamen). Pro nedostatek ochrany střelce proti plynům z paliva po výstřelu byla Panzerbüchse 43 značně nepopulární. Střelec musel při střelbě používat ohnivzdornou pláštěnku a plynovou masku a fronové jednotky ji téměř nepoužívaly. Jako projektil byl používán RPzB. Gr 4322 (Raketenpanzerbüchsen-Granate), který vážil 3,3 kg a měl letní (–5 až +50 °C) a zimní (–40 až +30 °C) verzi. Projektil byl za letu stabilizován kovovým stabilizačním kruhem. Palivo pokračovalo v hoření ještě krátce poté, co projektil v rychlosti 130 m/s opustil hlaveň.

Technicko-taktická data
Ráže 88 mm
Úsťová rychlost130 m/s
Délka
1 350 mm
Hmotnost9,5 kg
Max. účinný dostřelaž 180 m
Tloušťka probíjeného pancířeaž 230 mm/90°

V říjnu 1943 následovala vylepšená verze 54, která vážila 11 kg a byla vybavena ochranným štítem. Štít s průzorem měl rozměry 36x47cm. Byl modifikován k používání nově vyvinutého RPzB.Gr.4992, který měl účinný dostřel 180 m. Také tato munice byla dodávána v letní a zimní verzi. Průraznost RPzB.Gr. 4322 a 4992 byla 230 mm. Dalším modelem byl RPzB.54/1. Délka trubice byla zmenšena na 135 cm, což vedlo ke snížení váhy na 9,5 kg. Změněna a zdokonalena byla také mířidla.

Taktikou boje proti obrněným silám nepřítele bylo použití speciálních protitankových družstev, tzv. Panzerzerstörergruppen. Dvě družstva, každé vyzbrojeno třemi panzerschrecky, se vzájemně kryla. Postrach tanků byl úspěšně používán i v noci, a to tak, že za postupující nepřátelské tanky byly vypáleny světlice a střelci tak mohli zacílit na temnou siluetu rýsující se na osvětleném pozadí. Zatímco známá pancéřová pěst byla „lidová“ a tedy určená pro bojovníky Volkssturmu, panzerschreck byl primárně určen pro vycvičené vojáky. Palebný tým tvořili dva muži, z nichž jeden nesl zbraň a střílel, zatímco druhý zezadu nabíjel.

  • Zdroj textu:

    II. světová, duben 2012

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907