Panzerschreck 54/1

08.09.2014

Každá nová zbraň nasazená na frontě se okamžitě stala předmětem značného zájmu protivníka. Když se Američané v roce 1942 vylodili v Africe, byli jejich vojáci vyzbrojeni novou protitankovou zbraní – bazookou. Němci tuto zbraň záhy ukořistili a podle ní vyrobili vlastní, ještě účinnější „postrach tanků“ – panzerschreck


Reklama

První varianta německého ničitele tanků nesla označení RPzB.43, byla dlouhá 164 cm a vážila 9,25 kg. Nebyla příliš oblíbenou zbraní, neboť střelec se musel přiblížit k tanku až na 30 metrů a výstřel byl provázen mohutným zášlehem plamene. Kromě toho, že jej ohrožoval, prozradil také jeho pozici. Raketa vypálená z panzerschrecku hořela i po opuštění hlavně a vypouštěla během letu hustý dým, což zbrani vyneslo přezdívku Ofenrohr (Roura od kamen). Pro nedostatek ochrany střelce proti plynům z paliva po výstřelu byla Panzerbüchse 43 značně nepopulární. Střelec musel při střelbě používat ohnivzdornou pláštěnku a plynovou masku a fronové jednotky ji téměř nepoužívaly. Jako projektil byl používán RPzB. Gr 4322 (Raketenpanzerbüchsen-Granate), který vážil 3,3 kg a měl letní (–5 až +50 °C) a zimní (–40 až +30 °C) verzi. Projektil byl za letu stabilizován kovovým stabilizačním kruhem. Palivo pokračovalo v hoření ještě krátce poté, co projektil v rychlosti 130 m/s opustil hlaveň.

Technicko-taktická data
Ráže 88 mm
Úsťová rychlost130 m/s
Délka
1 350 mm
Hmotnost9,5 kg
Max. účinný dostřelaž 180 m
Tloušťka probíjeného pancířeaž 230 mm/90°

V říjnu 1943 následovala vylepšená verze 54, která vážila 11 kg a byla vybavena ochranným štítem. Štít s průzorem měl rozměry 36x47cm. Byl modifikován k používání nově vyvinutého RPzB.Gr.4992, který měl účinný dostřel 180 m. Také tato munice byla dodávána v letní a zimní verzi. Průraznost RPzB.Gr. 4322 a 4992 byla 230 mm. Dalším modelem byl RPzB.54/1. Délka trubice byla zmenšena na 135 cm, což vedlo ke snížení váhy na 9,5 kg. Změněna a zdokonalena byla také mířidla.

Taktikou boje proti obrněným silám nepřítele bylo použití speciálních protitankových družstev, tzv. Panzerzerstörergruppen. Dvě družstva, každé vyzbrojeno třemi panzerschrecky, se vzájemně kryla. Postrach tanků byl úspěšně používán i v noci, a to tak, že za postupující nepřátelské tanky byly vypáleny světlice a střelci tak mohli zacílit na temnou siluetu rýsující se na osvětleném pozadí. Zatímco známá pancéřová pěst byla „lidová“ a tedy určená pro bojovníky Volkssturmu, panzerschreck byl primárně určen pro vycvičené vojáky. Palebný tým tvořili dva muži, z nichž jeden nesl zbraň a střílel, zatímco druhý zezadu nabíjel.

  • Zdroj textu:

    II. světová, duben 2012

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907