Panzerschreck 54/1

08.09.2014

Každá nová zbraň nasazená na frontě se okamžitě stala předmětem značného zájmu protivníka. Když se Američané v roce 1942 vylodili v Africe, byli jejich vojáci vyzbrojeni novou protitankovou zbraní – bazookou. Němci tuto zbraň záhy ukořistili a podle ní vyrobili vlastní, ještě účinnější „postrach tanků“ – panzerschreck


Reklama

První varianta německého ničitele tanků nesla označení RPzB.43, byla dlouhá 164 cm a vážila 9,25 kg. Nebyla příliš oblíbenou zbraní, neboť střelec se musel přiblížit k tanku až na 30 metrů a výstřel byl provázen mohutným zášlehem plamene. Kromě toho, že jej ohrožoval, prozradil také jeho pozici. Raketa vypálená z panzerschrecku hořela i po opuštění hlavně a vypouštěla během letu hustý dým, což zbrani vyneslo přezdívku Ofenrohr (Roura od kamen). Pro nedostatek ochrany střelce proti plynům z paliva po výstřelu byla Panzerbüchse 43 značně nepopulární. Střelec musel při střelbě používat ohnivzdornou pláštěnku a plynovou masku a fronové jednotky ji téměř nepoužívaly. Jako projektil byl používán RPzB. Gr 4322 (Raketenpanzerbüchsen-Granate), který vážil 3,3 kg a měl letní (–5 až +50 °C) a zimní (–40 až +30 °C) verzi. Projektil byl za letu stabilizován kovovým stabilizačním kruhem. Palivo pokračovalo v hoření ještě krátce poté, co projektil v rychlosti 130 m/s opustil hlaveň.

Technicko-taktická data
Ráže 88 mm
Úsťová rychlost130 m/s
Délka
1 350 mm
Hmotnost9,5 kg
Max. účinný dostřelaž 180 m
Tloušťka probíjeného pancířeaž 230 mm/90°

V říjnu 1943 následovala vylepšená verze 54, která vážila 11 kg a byla vybavena ochranným štítem. Štít s průzorem měl rozměry 36x47cm. Byl modifikován k používání nově vyvinutého RPzB.Gr.4992, který měl účinný dostřel 180 m. Také tato munice byla dodávána v letní a zimní verzi. Průraznost RPzB.Gr. 4322 a 4992 byla 230 mm. Dalším modelem byl RPzB.54/1. Délka trubice byla zmenšena na 135 cm, což vedlo ke snížení váhy na 9,5 kg. Změněna a zdokonalena byla také mířidla.

Taktikou boje proti obrněným silám nepřítele bylo použití speciálních protitankových družstev, tzv. Panzerzerstörergruppen. Dvě družstva, každé vyzbrojeno třemi panzerschrecky, se vzájemně kryla. Postrach tanků byl úspěšně používán i v noci, a to tak, že za postupující nepřátelské tanky byly vypáleny světlice a střelci tak mohli zacílit na temnou siluetu rýsující se na osvětleném pozadí. Zatímco známá pancéřová pěst byla „lidová“ a tedy určená pro bojovníky Volkssturmu, panzerschreck byl primárně určen pro vycvičené vojáky. Palebný tým tvořili dva muži, z nichž jeden nesl zbraň a střílel, zatímco druhý zezadu nabíjel.

Reklama

  • Zdroj textu:

    II. světová, duben 2012

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907