Papoušci agapornisové otočí hlavou o 2 700 stupňů za sekundu

25.06.2015 - Stanislav Mihulka

Manévrující papoušci si uchovávají přehled o situaci bleskurychlými pohyby hlavy


Reklama

Oblíbení papoušci agapornisové se stali rekordmany mezi obratlovci v rychlosti otáčení hlavou. Záběry vysokorychlostní kamery prozradily, že za letu dokáží otočit hlavou o 2 700 úhlových stupňů za sekundu.

Vědci natáčeli papoušky při létání v experimentální aréně. Agapornisové měli za úkol vzlétnout z bidýlka, otočit se za letu a posadit se zpět na bidýlko. Analýza vysokorychlostních snímků ukázala, že agapornisové otáčejí extrémně rychle hlavou, když se za letu obracejí.

Papoušci otáčejí hlavou přesně ve chvíli, kdy jim výhled zaclánějí jejich vlastní křídla. Díky bleskurychlým pohybům hlavy si zachovávají dokonalý přehled o situaci. Když by se během manévru objevil nějaký problém, mohou se rozhodovat ve zlomku sekundy, co s tím udělají.

Výzkum letu agapornisů by se mohl uplatnit i v robotice. Vědci doufají, že by mohl inspirovat vylepšení ovládání dronů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Elegantní papoušek umí velkolepě manévrovat ve vzduchu

  • Zdroj fotografií: Takashi Hososhima / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907