Reklama


Papoušci vazové milují vápník a používají nástroje, aby ho získali

17.12.2015 - Stanislav Mihulka

Když pomocí kamínků obrousí mušle na prach, tak ho pak využijí jako dárek při dvoření samicím


Reklama

Lidé už dávno nejsou jediní, o kom je známo, že používá nástroje. S nástroji pracují i někteří ptáci. Slavné jsou tím vrány novokaledonské, nástroje ale používají i někteří jiní pěvci nebo papoušci.

Patří k nim i vazové velcí (Coracopsis vasa), zajímaví temně zbarvení papoušci z Madagaskaru a Komorských ostrovů. Vazové milují vápník a shánějí si ho hlavně před hnízděním. Získávají ho z mušlí a používají k tomu malé kamínky nebo pecky z datlí, kterými mušle obrušují. Nástroje si dokonce navzájem půjčují.

I když vápník z mušlí potřebují pro tvorbu vajíček samice vazů, s nástroji pracují hlavně samci. Když nashromáždí dost prášku z mušlí, tak ho pak využívají jako dárek pro samice před vlastním sexem.

  • Zdroj textu:

    University of York, Biology Letters

  • Zdroj fotografií: AEM / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

HMS Thetis | 1938–1943 | Velká Británie

Britská HMS Thetis je jednou z mála ponorek historie, jejíž osud zahrnuje hned dvě fatální katastrofy. První se odehrála v roce 1939 ještě před nasazením do akce: Během posledních testů se počítalo také s ponorem, manévr se ovšem nedařil. Při hledání příčiny se zjistilo, že do jedné z torpédových komor nenatéká voda, nicméně snaha problém vyřešit vyústila v pohromu – komorou, kterou technici uvolnili, se dovnitř začala nekontrolovatelně valit voda. Ponorka nakonec klesla na dno a 99 ze 104 členů posádky se utopilo nebo udusilo. Stroj se však podařilo vylovit a opět nasadit do akce pod názvem HMS Thunderbolt. Sloužil až do roku 1943, kdy ho nedaleko Sicílie zničily hlubinné nálože italské korvety Cicogna – a tentokrát již smrti na palubě neunikl nikdo. 

Zajímavosti
Revue

Pro humor nezbýval v „Dikobrazu“ v roce 1953 prostor, zato politických hesel a angažovaných článků přibývalo.

Historie

Nedobrou prognózu mají do budoucna velké šelmy a také řada primátů. Orangutani nebo kahau nosatí by však na Borneu mohli přežít, pokud se podaří stávající situaci zvrátit.

Příroda

Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi (vlevo) a otevřená hvězdokupa Plejády se již na první pohled liší počtem hvězd

Vesmír

Rakovina děložního čípku a virus HPV

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907