Papoušci vazové milují vápník a používají nástroje, aby ho získali

17.12.2015 - Stanislav Mihulka

Když pomocí kamínků obrousí mušle na prach, tak ho pak využijí jako dárek při dvoření samicím


Reklama

Lidé už dávno nejsou jediní, o kom je známo, že používá nástroje. S nástroji pracují i někteří ptáci. Slavné jsou tím vrány novokaledonské, nástroje ale používají i někteří jiní pěvci nebo papoušci.

Patří k nim i vazové velcí (Coracopsis vasa), zajímaví temně zbarvení papoušci z Madagaskaru a Komorských ostrovů. Vazové milují vápník a shánějí si ho hlavně před hnízděním. Získávají ho z mušlí a používají k tomu malé kamínky nebo pecky z datlí, kterými mušle obrušují. Nástroje si dokonce navzájem půjčují.

I když vápník z mušlí potřebují pro tvorbu vajíček samice vazů, s nástroji pracují hlavně samci. Když nashromáždí dost prášku z mušlí, tak ho pak využívají jako dárek pro samice před vlastním sexem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of York, Biology Letters

  • Zdroj fotografií: AEM / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907