Parazitičtí červi zvyšují nebo také naopak snižují plodnost žen

01.12.2015 - Stanislav Mihulka

Alespoň u kmene Tsimane v Bolivii. Jestlipak by to u nás fungovalo stejně?


Reklama

Vědci Kalifornské univerzity se rozhodli vyzkoušet, jestli infekce parazitickými červy ovlivňuje plodnost u žen. Inspiroval je k tomu případ jejich kolegyně, která se svým manželem uspěla ve snaze o početí při terénním výzkumu v Bolívii.

Badatelé prostudovali data o 984 ženách bolivijského kmene Tsimane, která byla k dispozici za období 9 let. Místní lidé jsou promoření různými parazitickými červi.

Ukázalo se, že ženy nakažené tasemnicemi otěhotní později a také rodí děti ve větších časových rozestupech. Ženy infikované škrkavkami mají ale přesně opačnou zkušenosti. Otěhotní dříve a mají děti v kratších intervalech.

Vědci vyloučili jiná možná vysvětlení a prý byli až překvapeni, jak velký vliv mají parazitičtí červi na ženskou plodnost. Když se nákaza červy vztáhne na celý život, tak ženy kmene Tsimane nakažené škrkavkami mají o dvě děti více, než ženy bez červů, a ženy s tasemnicemi jich mají zase o tři méně.

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Science

  • Zdroj fotografií: Michael Gurven / UCSB

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907