Parazitované včely vyhledávají květy s léčivým pylem a nektarem

07.09.2015 - Stanislav Mihulka

Včely se střevními parazity se léčí pomocí květů s účinnými látkami


Reklama

Mezi zvířaty je obvyklé, že různým způsobem využívají léčivé rostliny. Většinou to ale čekáme u těch, která nám jsou blízká. Ukazuje se ale, že léčivé rostliny mohou posloužit i natolik odlišným živočichům, jako jsou třeba včely.

Podle nedávné studie dávají včely, které jsou parazitované svým běžným střevním parazitem, přednost květům s největším obsahem aukubinu a katalpolu, což jsou látky zvané iridoidní glykosidy. Vědci to odhalili v důmyslných experimentech, v nichž měnili množství těchto látek ve květech rostliny želonice (Chelone).

Když ale byly včely napadeny larvami parazitických much, na které iridoidní glykosidy příliš neúčinkují, tak včelám na obsahu těchto látek ve květech želonice nezáleželo. Jak se zdá, i včely se dovedou léčit pomocí přírodních látek.

  • Zdroj textu:

    Dartmouth College, Ecology

  • Zdroj fotografií: SB_Johnny / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907