Pasadeno, máme problém: Curiosity ochromil zkrat, hrozí mu konec

05.03.2015 - Martin Reichman

Nesmrtelný rover Curiosity postihla nepříjemná závada. NASA nyní provádí testy a hledá příčinu zkratu


Reklama

Marsovský rover Curiosity a celý projekt MSL (Mars Science Laboratory), je řízen z kalifornské Pasadeny. Vědci z Jet Propulsion Laboratory zde nyní řeší nepříjemný problém. Curiosity postihl zkrat a rover se v rámci svých bezpečnostních pravidel zastavil.

Závada se projevila 27. února a JPL ve svém prohlášení z 3. března uvedla, že zatím příčinu zkratu hledá. Podle představitelů firmy by zkrat některých systémů nemusel znamenat fatální následky a dopad by byl minimální, ve hře je ale i možnost, že se zkrat týká některé z důležitých částí roveru. To by mohlo v nejhorším případě znamenat i konec mise. Probíhající testy zjišťují, zda se závada týká robotické paže nebo řídící části. Vědci testy odhadují na několik dnů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Jet Propulsion Laboratory

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Praotec Čech na hoře Říp na obraze Josefa Mathausera.

Historie

Mo-kao zahrnuje téměř pět set kaveren, jež původně sloužily k meditaci i nocování.

Zajímavosti

Také kaloni využívají k orientaci echolokaci. Na rozdíl od netopýrů ale využívají zvuky slyšitelné lidským uchem, která vyluzují svými křídly.

Věda

Hvězda Sirrah leží těsně na hranici mezi Andromedou a Pegasem.

Vesmír

Růže galská (Rosa gallica) nebo též růže keltská má od raného středověku doložené hospodářské využití. Pěstovala se v klášterních a později lékárnických zahradách jako Rosa officinalis; využíván byl květ i šípek. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaerCC BY-SA 4.0 + ilustrace Tereza Samková)

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907