Pasadeno, máme problém: Curiosity ochromil zkrat, hrozí mu konec

05.03.2015 - Martin Reichman

Nesmrtelný rover Curiosity postihla nepříjemná závada. NASA nyní provádí testy a hledá příčinu zkratu


Reklama

Marsovský rover Curiosity a celý projekt MSL (Mars Science Laboratory), je řízen z kalifornské Pasadeny. Vědci z Jet Propulsion Laboratory zde nyní řeší nepříjemný problém. Curiosity postihl zkrat a rover se v rámci svých bezpečnostních pravidel zastavil.

Závada se projevila 27. února a JPL ve svém prohlášení z 3. března uvedla, že zatím příčinu zkratu hledá. Podle představitelů firmy by zkrat některých systémů nemusel znamenat fatální následky a dopad by byl minimální, ve hře je ale i možnost, že se zkrat týká některé z důležitých částí roveru. To by mohlo v nejhorším případě znamenat i konec mise. Probíhající testy zjišťují, zda se závada týká robotické paže nebo řídící části. Vědci testy odhadují na několik dnů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Jet Propulsion LaboratoryDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sentinelci patří mezi poslední nedotčené kmeny na planetě. Indická vláda vyhlásila zákaz přibližovat se k ostrovu na méně než šest kilometrů. Přelety letadel pouze naznačily, že místní zde nejspíš žijí ve třech komunitách, přičemž každá má vlastní velký dům obklopený menšími chýšemi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Strašidlo se projevovalo nedaleko starého patricijského patrového domu dřevařské rodiny Procházkovy, který stával při ohradě bokem šikmo k řece. (foto: Muzeum města Prahy, CC0)

Historie

Záběry na lokomotivu táhnoucí raketu Sojuz patří k ikonickým snímkům kosmonautiky. (foto: Wikimedia Commons, NASA, Carla CioffiCC BY 4.0)

Vesmír

Podmořský vulkán Ahyi je součástí tzv. Marianského sopečného oblouku, řetězce více než 60 aktivních sopek, což z něj dělá jednu z nejaktivnějších sopečných oblastí na Zemi. (foto: Shutterstock)

Věda

Pro britské vojáky byl čaj stejně důležitý jako ostatní příděly. Královští dělostřelci obědvají v prvních měsících války. (foto: Profimedia)

Válka

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907